Sekizinci sınıf öğrencilerinin Türk-İslam matematikçilerinin yaşam öyküleri ve matematik öğretiminde kullanımı ile ilgili görüşleri
Eighth grade students' views on the life stories of Turkish-Islamic mathematicians and their use in mathematics teaching
  1. Tez No: 883127
  2. Yazar: ÜMİT TURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMALETTİN YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu araştırma, ortaokul öğrencilerinin 8-17. yüzyıllar arasında yaşamış TİM'in yaşam öyküleri ve matematik öğretiminde kullanımı ile ilgili görüşlerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Bu çalışmada ortaokul 8. sınıf öğrencilerinin matematik dersinde 8. yy ve 17. yy arasında yaşamış Türk-İslam matematikçileri hakkındaki görüşleri; betimsel ve yorumlayıcı araştırma yaklaşımları nitel ve nicel yöntemlerin dezavantajlarını en minimum seviyede tutmak ve her iki yöntemin güçlü yönlerinden faydalanılmak hedeflendiğinden karma yöntem ile incelenmiştir. Araştırmanın çalışma grubu 2023-2024 eğitim-öğretim yılında Afyonkarahisar ilinin Dinar ilçesinde öğrenim gören 200 adet gönüllü 8. sınıf öğrencisinden oluşmuştur. Veri toplamak amacıyla katılımcılara anket ve yarı yapılandırılmış görüşme formu uygulanmıştır. Nicel veriler anket formuyla nitel veriler ise yarı yapılandırılmış görüşme tekniği ile elde edilmiştir. Verilerin analizinde betimsel ve içerik analizinden yararlanılmıştır. Çalışma sonunda öğrencilerin TİM'in yaşam öykülerine yönelik sahip oldukları bilgilerin eksik ve yanlış olduğu, öğrencilerin matematik derslerinde TİM'e yönelik yeterli düzeyde bilgi edinemedikleri ortaya çıkmıştır. Bu durumun nedenleri incelendiğinde ise öğretmenlerin TİM'e yönelik yeterli düzeyde bilgi vermediği ve matematik müfredatı içerisinde TİM'in yeteri kadar değer görmediği sonucuna varılmıştır. Çalışmanın öneriler kısmında araştırmacı elde edilen bulgulardan yola çıkarak araştırma sonuçlarına ve araştırmacılara yönelik önerilerde bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the views of secondary school students about the life stories of TIM who lived between the 8th-17th centuries and their use in mathematics teaching. In this study, the views of secondary school 8th grade students on Turkish-Islamic mathematicians who lived between the 8th and 17th centuries in the mathematics course; descriptive and interpretive research approaches were examined by mixed method since it was aimed to minimise the disadvantages of qualitative and quantitative methods and to benefit from the strengths of both methods. The study group of the research consisted of 200 volunteer 8th grade students studying in Dinar district of Afyonkarahisar province in the 2023-2024 academic year. In order to collect data, a questionnaire and a semi-structured interview form were applied to the participants. Quantitative data were obtained by questionnaire and qualitative data were obtained by semi-structured interview technique. Descriptive and content analysis were used to analyse the data. At the end of the study, it was revealed that students' knowledge about TIM's life stories was incomplete and inaccurate, and that students could not obtain sufficient information about TIM in mathematics lessons. When the reasons for this situation were analysed, it was concluded that teachers did not provide sufficient information about TIM and TIM was not sufficiently valued in the mathematics curriculum. In the recommendations section of the study, the researcher made suggestions for research results and researchers based on the findings obtained.