Matematik eğitiminde EBA kullanımına ilişkin araştırmaların tematik incelenmesi
A thematic review of research on the use of the Education Informatics Network in mathematics education
  1. Tez No: 883125
  2. Yazar: FATMA TACAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMALETTİN YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırmanın amacı, matematik eğitiminde EBA kullanımına yönelik yapılan araştırmaların eğilimlerini belirlemektir. Bu kapsamda, doküman inceleme yöntemi kullanılmıştır. Veriler, 2012-2023 yılları arasında matematik eğitiminde EBA kullanımına yönelik olarak Yükseköğretim Kurulu Ulusal Tez Merkezi, Dergipark, Google Scholar ve ULAKBİM TR Dizin veri tabanlarından erişilebilen 23 yüksek lisans tezinden ve lisansüstü tezlerden üretilmemiş olmak üzere tamamına ulaşılabilen 12 makaleden elde edilmiştir. Araştırma kapsamında, araştırmaların yayım türleri, yılları, danışman unvanları; yayımlandıkları ana bilim dalları, yükseköğretim kurumları, enstitüler ve dergiler; araştırma desenleri ve yöntemleri, çalışma grubu türleri, çalışma grubu büyüklükleri, veri toplama araçları ve sayıları, veri analiz yöntemleri, amaçlar ve sonuçlar incelenmiştir. Veriler, tematik içerik analizi yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, en fazla araştırmanın 2019 yılında yapıldığı tespit edilmiştir. İncelenen yüksek lisans tezleri ve makaleler arasında en fazla çalışmanın yüksek lisans tezlerinde yapıldığı ve matematik ve fen bilimleri eğitimi ana bilim dalında yayımlandığı görülmüştür. Araştırmalarda en çok tez danışmanlığı yapan unvan grubunun profesörler olduğu belirlenmiştir. Araştırmaların genellikle Fen Bilimleri Enstitüsü'nde ve Kastamonu Üniversitesi'nde yapıldığı, çoğunlukla nitel desen ve karma yöntemlerin tercih edildiği tespit edilmiştir. Araştırmalarda en çok tercih edilen çalışma grubu türünün öğretmenler olduğu, çalışma grubu büyüklüğünün genellikle 51 ve üstü olduğu, veri toplama aracı olarak en çok görüşmenin kullanıldığı ve genellikle iki veri toplama aracının tercih edildiği görülmüştür. Bununla birlikte, veri analiz yöntemleri arasında içerik analizi, t-testi ve tablo ile ortalama hesaplamanın sıkça kullanıldığı, araştırmaların amaçlarının genellikle görüşler üzerine olduğu ve sonuçlarının olumlu yönde olduğu belirlenmiştir. Bu araştırmanın EBA'nın matematik eğitiminde kullanımı ile ilgili çalışmalara yol göstereceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the trends in research on the use of the Education Informatics Network in mathematics education. To this end, a document review method was employed. Data were obtained from 23 master's theses and 12 articles that were accessible from databases such as the Higher Education Council National Thesis Center, Dergipark, Google Scholar, and ULAKBİM TR Dizin, covering the period from 2012 to 2023, excluding unpublished graduate theses. The study examined the types of publications, years, advisor titles; the departments, higher education institutions, institutes, and journals where they were published; research designs and methods; types and sizes of study groups; data collection tools and their numbers; data analysis methods; objectives, and results. The data were analyzed using thematic content analysis. The results of the study revealed that the highest number of studies were conducted in 2019. It was found that among the reviewed master's theses and articles, the majority of studies were published in master's theses and in the field of mathematics and science education. The most common advisor title group in the studies was professors. The research was generally conducted at the Faculty of Science and at Kastamonu University, with a preference for qualitative and mixed methods. The most frequently preferred type of study group was teachers, with group sizes generally being 51 or more. Interviews were the most commonly used data collection tool, and usually two data collection tools were preferred. Additionally, content analysis, t-tests, and mean calculations using tables were frequently employed as data analysis methods. The research objectives were generally focused on opinions, and the results were found to be positive. It is believed that this study will guide future research on the use of the Education Informatics Network in mathematics education.