Okul öncesi öğretmenlerinin matematik eğitiminde teknoloji kullanım tutumları ile teknoloji kullanımında temel yeterlilikleri arasındaki ilişki: Kastamonu ili örneği
The relationship between preschool teachers' attitudes towards use of technology in mathematics education and their basic competencies in use of technology: The case of Kastamonu province
  1. Tez No: 991609
  2. Yazar: NESLİHAN GÖKALİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSA SADAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, okul öncesi öğretmenlerinin matematik eğitiminde teknoloji kullanım tutumları ile teknoloji kullanımında temel yeterlilikleri arasındaki ilişkiyi bazı değişkenler açısından ortaya koymak amaçlanmış olup nicel bir araştırma yöntemi olan tarama modeli kullanılmıştır. Veriler 2024-2025 eğitim-öğretim döneminde Kastamonu ilinde görev yapan 118 okul öncesi öğretmenine,“Demografik Bilgi Formu”, Tuti ve Çolak-Seymen (2023) tarafından geliştirilen“Öğretmenlerin Teknoloji Kullanımında Temel Yeterlilikler Ölçeği”ve Kol (2012) tarafından geliştirilen“Okul Öncesi Eğitimde Teknolojik Araç-Gereç Kullanımına Yönelik Tutum Ölçeği”nin uygulanması ile toplanmıştır. Araştırmanın analizinde; bağımsız örneklem t-testi, tek yönlü ANOVA ve Pearson korelasyon analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda öğretmenlerin eğitimde teknolojik araç-gereç kullanımına yönelik tutum düzeyleri ile temel teknolojik yeterlilik boyutu arasındaki ilişkinin pozitif yönlü ve çok düşük düzeyde de olsa anlamlı olduğu sonucu ortaya çıkmıştır. Öğretmenlerin eğitimde teknolojik araç-gereç kullanımına yönelik tutum seviyesinin cinsiyet, görev yapılan yer, görev yapılan okul türü ve mesleki kıdem özelliklerine göre farklılaşmadığı görülmüştür. Ayrıca araştırmada okul öncesi öğretmenlerinin teknoloji kullanımında temel yeterlilikler düzeylerinin ve alt boyutlarının cinsiyet, görev yapılan okul türü ve görev yapılan yer değişkenlerine göre farklılaşmadığı belirlenmiştir. Okul öncesi öğretmenlerinin teknoloji kullanımında temel yeterlilikler düzeyinin ve alt boyutlarının da mesleki kıdem değişkenine göre farklılaşmadığı; alt boyutlar olan, görüntülü sohbet/toplantı programlarının kullanım yeterliliği ve EBA kullanım yeterliliği boyutlarının da mesleki kıdem değişkenine göre farklılaşmadığı görülmüştür. Ancak okul öncesi öğretmenlerinin“temel teknolojik yeterlilik”boyutunun mesleki kıdem değişkenine göre farklılaştığı; yapılan GABRİEL testi sonucu farklılığın öğretmenler ile uzman öğretmenler arasında olduğu ve öğretmenlerin“Temel Teknolojik Yeterlilik”boyutlarının daha yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırma sonuçlarına dair ilgili alan yazın incelenip, önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to reveal the relationship between preschool teachers' attitudes towards the use of technology in mathematics education and their basic competencies in technology use, in terms of some variables. Data were collected from 118 preschool teachers working in Kastamonu province during the 2024-2025 academic year by applying the“Demographic Information Form”, the“Basic Competencies Scale for Teachers in Technology Use”developed by Tuti and Çolak-Seymen (2023) and the“Attitude Scale Towards the Use of Technological Tools and Equipment in Preschool Education”developed by Kol (2012). Independent samples t-test, one-way ANOVA test, and Pearson correlation analysis were used in the analysis of the research. The results showed that the relationship between preschool teachers' attitudes towards the use of technological tools in education and their basic technological competence dimension was positive and, although at a very low level. significant. It was observed that preschool teachers' attitudes towards the use of technological tools in education did not differ according to gender, place of work, type of school, and professional seniority. Furthermore, the studv determined that preschool teachers' levels of basic competence in technology use and its sub-dimensions did not differ according to gender, type of school, and place of work. It was also found that preschool teachers' levels of basic competence in technology use and its sub-dimensions did not differ according to professional seniority; specifically, the sub-dimensions of video chat/meeting program usage competence and EBA usage competence did not differ according to professional seniority. However, the“basic technological competency”dimensior of preschool teachers did differ according to professional seniority; the GABRİEL test results showed that the difference was between experienced teachers and expert teachers, with experienced teachers having higher levels of“Basic Technological Competency.”The relevant literature regarding the research results was reviewed, and recommendations were made.