Hazreti Meymûne ve İslâm tarihindeki yeri
Hadrat Maymūnah's place in Islamic history
  1. Tez No: 883146
  2. Yazar: FATMA KARADENİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyografi, Din, Tarih, Biography, Religion, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Hz. Peygamber'in (s.a.v.) evi eşlerin hususî olarak eğitildiği bir okul niteliği taşımıştır. Bu hususî eğitim hanımların aktarımlarıyla inananlara ulaşarak onlar için yol gösterici olmuştur. Bu tezde Hz. Peygamber'in (s.a.v.) tedrisatından geçen kıymetli eşlerinden Hz. Meymûne'nin hayatı ve İslâm tarihindeki yerinin öğrenilmesi amaçlanmıştır. Yapılan evliliğin İslâm toplumundaki yansımaları aktarılmaya çalışılmıştır. Peygamber evindeki tecrübeleri, Hz. Muhammed'in (s.a.v.) öğretileriyle şekillenen kişiliği, Kur'an ve sünnetin emirlerini uygulama metodu bir kadının anlatımıyla iletilmeye çalışılmıştır. Mensubu olduğu kabilenin İslâm'a girmesinde Hz. Peygamber (s.a.v.) ile yaptığı evliliğin etkisi araştırılarak konunun bütüncül bir şekilde ele alınması hedeflenmiştir. Teze dair araştırmalar Hz. Meymûne'nin Câhiliye Dönemi'ndeki hayatı ile onun vefatına kadar olan süreci ihtiva etmektedir. Bununla birlikte tarihsel araştırma metodu kullanılmıştır. Süreçte makalelerden, Peygamber eşleriyle ilgili kitaplardan istifade edilerek klasik ve modern dönem kaynakları karşılaştırmalı olarak ele alınmıştır. Muarız rivayetler objektif bir değerlendirmeye tabi tutularak ulaşılan sonuçlar aktarılmıştır. Onun üç yıl kadar süren bu evlilikte sâliha bir eş, ilmiyle âmil bir mü'mine, Hz. Peygamber'in rahlesinde öğrendiklerini onun vefatından sonra tebliğ etmede duyarlı bir sahabî hanım olduğu anlaşılmıştır. İslâm'ın yayılmasında ve günümüze kadar doğru bir şekilde aktarılmasında önemli bir etkiye sahip olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The Prophet's house was a school where wives were specially educated. This special education reached the believers through the narrations of the wives and became a guide for them. In this thesis, it is aimed to learn the life of Hadrat Maymūnah, one of the precious wives of the Prophet who passed by the education of the Prophet, and her place in Islamic history. The reflections of the marriage in the Islamic society were tried to be conveyed. Her life, her experiences in the Prophet's house, her personality shaped by the teachings of the Prophet Muhammad, and her method of applying the commands of the Qur'an and the Sunnah have been tried to be conveyed by the narration of a woman. The effect of her marriage with the Prophet on the tribe she belonged to's conversion to Islam has been investigated to address the subject in a holistic manner. The research on the thesis covers the life of Hadrat Maymūnah in the Jāhiliyyah period and the period until her de ath. However, the historical research method was used. In the research process, classical and modern period sources were handled comparatively by utilizing articles, books on the Prophet's wives. The controversial narrations have been subjected to an objective evaluation and the results obtained have been conveyed. In this marriage, lasted for three years, it was understood that she was a righteous wife, a believer who was knowledgeable, and a sahabî woman who was sensitive in communicating what she learned in the Prophet's womb after his death. It has been seen that she has an important influence in the correct transmission of Islam until today.