Dijital okuryazarlık üzerine hazırlanan lisansüstü çalışmaların incelenmesi: Bir meta analiz çalışması
Examining postgraduate studies on digital literacy: A meta-analysis study
  1. Tez No: 883145
  2. Yazar: GÜLSEDEF ARSLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DURSUN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Dijital okuryazarlık üzerine hazırlanmış lisansüstü çalışmaları belirli ölçütler bağlamında incelemek ve bu alana yönelik yapılmış araştırmaların genel çerçevesini ortaya koymak amacıyla kaleme alınan bu çalışmada, tarama modelinde nitel yöntem ve meta analiz yöntemi kullanılmıştır. Belirlenen amaç doğrultusunda YÖK Ulusal Tez Merkezi veri tabanı aracılığıyla tez adında“dijital okuryazarlık”ifadesi geçen tezler taranmıştır. Araştırmanın örneklemini 130 lisansüstü çalışma oluşturmaktadır. Lisansüstü çalışmalar; lisansüstü düzeylerine, yayın yıllarına, üniversitelere, enstitülere, ana bilim dallarına, hedef kitlesine, araştırma yöntemlerine, araştırma modellerine, veri toplama araçlarına, veri analiz tekniklerine, konularına ve bulgularına göre incelenmiştir. Elde edilen veriler, içerik analizi ile belirli temalar altında araştırmacı tarafından kodlanmıştır. Yapılan analiz işleminin sonuçları frekans (f) ve yüzde (%) olarak ilgili başlıklar bağlamında oluşturulan tablolar ile verilmiştir. Araştırmanın bulgularından hareketle elde edilen sonuçlara göre, lisansüstü seviyelerine göre tezler en fazla yüksek lisans düzeyinde (f=121) kaleme alınmıştır. Doktora düzeyinde (f=9) ise kaleme alınan çalışma sayısı azdır. Bununla beraber elde edilen bir diğer sonuca göre çalışmaların 2015-2024 yılları arasında kaleme alındığı fakat 2016 yılında dijital okuryazarlık üzerine herhangi bir çalışmanın gerçekleştirilmediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, which was written to examine postgraduate studies on digital literacy in the context of certain criteria and to reveal the general framework of research conducted in this field, qualitative method and meta-analysis method were used in the survey research model. In line with the determined purpose, theses containing the phrase“digital literacy”in the thesis title were searched through the YÖK National Thesis Center database. The sample of the research consists of 130 postgraduate studies. Postgraduate studies; were examined according to postgraduate levels, publication years, universities, institutes, departments, target audience, research methods, research models, data collection tools, data analysis techniques, subjects and findings. The data obtained was coded by the researcher under certain themes through content analysis. The results of the analysis are given in tables created in the context of relevant headings as frequency (f) and percentage (%). According to the results obtained from the findings of the research, according to the postgraduate levels, the most theses were written at the master's level (f = 121). At the doctoral level (f = 9), the number of studies written is low. However, another result obtained showed that the studies were written between 2015 and 2024, but no studies on digital literacy were carried out in 2016.