Öğretmenlerin algıladıkları örgütsel özdeşleşme ve adaletin okul kültürüne etkisi
The impact of teachers perceived organizational identification and justice on school culture
  1. Tez No: 883156
  2. Yazar: SEVİLAY GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMANUR ÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu araştırmanın amacı, öğretmenlerin algıladıkları örgütsel özdeşleşme ve adaletin okul kültürüne etkisinin incelenmesidir. Araştırma, yordayıcı ilişkisel tarama modelindedir ve evrenini 2022-2023 eğitim-öğretim yılında Giresun il merkezindeki kamuya bağlı temel eğitim düzeyinde çalışan öğretmenler oluşturmaktadır. Örneklem kapsamında 393 öğretmenden veri toplanmıştır. Araştırmada veriler kişisel bilgi formu, 2004 yılında Hoy ve Tarter (2004) tarafından geliştirilen Taşdan ve Yılmaz (2008) tarafından uyarlanan Örgütsel Adalet Ölçeği, Mael ve Ashforth (1992) tarafından geliştirilen Uzun (2018) tarafından uyarlanmış olan Örgütsel Özdeşleşme Ölçeği ile Higgins-D'Alessandro ve Sadh (1998) tarafından geliştirilen ve Türkçeye uyarlaması Yılmaz (2019) tarafından yapılmış Okul Kültürü Ölçeği ile toplanmıştır. Veri analizlerinin istatistik paket programı kullanılarak betimsel istatistikler, gruplar arası fark analizleri, korelasyon analizi, çoklu doğrusal regresyon analizi ile yapıldığı bu araştırmanın sonuçları araştırmaya katılan öğretmenlerin örgütsel özdeşleşme, örgütsel adalet ve okul kültürünün alt boyutlarına ilişkin görüşlerinin araştırmada seçilen bazı bağımsız değişkenlere göre farklılaştığını; örgütsel özdeşleşme, örgütsel adalet ve okul kültürü arasında pozitif genelde orta düzeyde ilişkiler bulunduğunu ve örgütsel özdeşleşme ile örgütsel adaletin okul kültürünün alt boyutlarını pozitif yönde düşük düzeyde yordadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the impact of teachers perceived organizational identification and justice on school culture. The research employs a predictive correlational survey model and its population consists of teachers working in public primary education in the city center of Giresun during the 2022-2023 academic year. Data were collected from a sample of 393 teachers. In the study, data were collected using a personal information form, the Organizational Justice Scale developed by Hoy and Tarter in 2004 and adapted by Taşdan and Yılmaz in 2008, the Organizational Identification Scale developed by Mael and Ashforth in 1992 and adapted by Uzun in 2018, and the School Culture Scale developed by Higgins-D'Alessandro and Sadh in 1998 and adapted into Turkish by Yılmaz in 2019. The results of this study, in which data analyses were conducted using a statistical software package with descriptive statistics, group difference analyses, correlation analysis, and multiple linear regression analysis, indicate that the participating teachers' views on the sub-dimensions of organizational identification, organizational justice, and school culture differ according to some independent variables selected in the study. Additionally, the findings show generally moderate positive relationships between organizational identification, organizational justice, and school culture, and that organizational identification and organizational justice positively predict the sub-dimensions of school culture at a low level.