Dr. Erdoğan Okyay'ın hayatı, eserleri ve müzik eğitimine katkıları
The life, works and contributions of Dr. Erdoğan Okyay to music education
  1. Tez No: 883160
  2. Yazar: MELİS AYŞE TURNA
  3. Danışmanlar: PROF. AYŞE GÜLÜM ÖTENEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Performans Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Osmanlı döneminde başlayan sonrasında Cumhuriyet'in ilanıyla beraber memlekette halkın modernleşmesi adına önemli kararlar alınmıştır. Alınan önemli kararlarla çoğu alanda yeniliklerin gerçekleştiği bir süreç yaşanmıştır. Bu dönemde, Türk müziğinde ve müzik eğitiminde büyük reformlar gerçekleştirilmek istenmiştir. Cumhuriyet yönetimiyle beraber, Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde müzik ve müzik eğitimi alanlarında ülke genelinde önemli yenilikler yapılmıştır. Sanatın ön planda tutulması adına atılan bu adımlar, önemli sonuçlar doğurmuştur. Cumhuriyet döneminde kurulan kurumlar, gelişen müzik eğitimi ve bu kurumlarda yetişen değerli müzik eğitimcileri ve onların eğittiği sanatçılar, öğretmen adayları; yaşamları, yazdıkları eserler ve Türk müzik dünyasına kattıkları sanatsal değerlerle, o zamandan bu yana bu alanlarda çalışan sanatçılara ve eğitimcilere ışık tutmuştur. Mustafa Kemal Atatürk'ün ülkemize kazandırdığı en büyük inkılaplardan biri, eğitim alanında yapılan reformlardır. Sanata ve sanatçıya büyük değer veren Atatürk, bu alanda da ülkemizin sanat alanında kalkınabilmesi ve daha ileriye gitmesi için sanat eğitimi veren kurumları kurmuş ve akademik kadrolarını sağlam temeller üzerine inşa etmiştir. Bu dönemde eğitime başlayan Musiki Muallim Mektebi, günümüzdeki adıyla Gazi Eğitim Enstitüsü, değerli müzik eğitimi bilimcilerinin yetiştiği önemli bir kurumdur. Bu değerli eğitimcilerden biri de Dr. Erdoğan Okyay'dır. Bu tez, Okyay'ın hayatını, Türk müzik eğitimine katkılarını, yazdığı eserleri, eğitimci kimliğini ve Türk müzik eğitimine kazandırdığı çocuk şarkılarını detaylı bir şekilde incelemektedir.
Özet (Çeviri)
Starting from the Ottoman era and continuing through the declaration of the Republic, significant advancements in music, along with other fields, have been pursued in Turkey. This period, encompassing both pre- and post-Republican times, witnessed substantial innovations in Turkish music and music education. With the proclamation of the Republic, under the leadership of Mustafa Kemal Atatürk, notable reforms were implemented in the realms of music and music education. These initiatives, aimed at prioritizing the arts, have yielded significant outcomes. Institutions established during the Republican era, the development of music education, and the contributions of esteemed music educators trained at these institutions have been instrumental. These educators, along with their works and the artists and teacher candidates they have mentored, have provided enduring artistic value to Turkish music from then to now, illuminating the path for future musicians and educators. One of the most significant reforms bestowed upon our nation by Mustafa Kemal Atatürk pertains to the field of education. Valuing the arts and artists, Atatürk established institutions dedicated to art education and built robust academic faculties to advance the country's cultural and artistic landscape. The Music Teacher's School (Musiki Muallim Mektebi), now known as Gazi Education Institute, was one such institution where prominent music educators were trained. Among them was Dr. Erdoğan Okyay. This thesis thoroughly examines Okyay's life, his contributions to Turkish music education, his books, his identity as an educator, and the children's songs he brought into Turkish music education.