Predictors of unhealthy food consumption in children: Child temperament and interparental conflict
Çocuklukta sağlıksız yiyecek tüketimini yordayan faktörler: Çocuk mizacı ve ebeveynler arası çatışma
- Tez No: 883178
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM HAKKI ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmanın amacı çocuk mizacı ve ebeveynler arası çatışmanın çocukların sağlıksız yiyecek tüketimine olan katkılarını araştırmaktır. Bu çalışma aynı zamanda ebeveynler arası çatışmanın çocuk mizacı ve çocuğun sağlıksız yiyecek tüketimi arasındaki ilişki üzerindeki düzenleyici etkilerini incelemiştir. Çalışmaya Türkiye'den 25-103 aylık arası (Ort.=59.16, SS= 14.4) çocuğu olan (104 erkek çocuk) 199 ebeveyn katılmıştır. Ebeveynler çocuklarının mizaç özelliklerini (olumsuz duygulanım, dışa dönüklük, kendini ketleme), çocuklarının ne sıklıkla ebeveynler arası çatışmaya maruz kaldığını ve çocuklarının sağlıksız yiyecek tüketim sıklığını raporlamıştır. Hipotezleri test etmek için, iki değişkenli korelasyonlar ve hiyerarşik çoklu regresyon analizi uygulanmıştır. Sonuçlar, dışa dönüklüğün pozitif olarak ve kendini ketlemenin negatif olarak çocukların sağlıksız yiyecek tüketimiyle ilişkili olduğunu göstermiştir. Ebeveynler arası çatışma ise çocukların sağlıksız yiyecek tüketimi ile pozitif olarak ilişkili bulunmuştur. Bunlara ek olarak ebeveynler arası çatışma, çocuk mizacı (olumsuz duygulanım, kendini ketleme) ve sağlıksız yiyecek tüketimi arasındaki ilişkide düzenleyici değişken olarak rol almıştır. Bu çalışma hem çocuk mizacı hem de ebeveynler arası çatışmanın sağlıksız yiyecekler üzerindeki etkisini inceleyerek literatüre katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the current study was to examine the contributions of children's temperament and interparental conflict to children's unhealthy food consumption. This study also investigated the moderating role of interparental conflict in the relationship between children's temperament and their unhealthy food consumption. Participants were the parents of 199 Turkish children (104 boys) aged between 25-103 months (M=59.16, SD= 14.4). Parents reported on their children's temperament (negative affectivity, surgency/extraversion, effortful control), the interparental conflict, and their children's unhealthy food consumption. Bivariate correlations and hierarchical multiple regression analysis were conducted to test the hypotheses. Results demonstrated that surgency/extraversion was positively, and effortful control was negatively related to unhealthy food consumption in children. Interparental conflict was positively associated with the child's unhealthy food consumption. In addition, interparental conflict both moderated the relationship between children's temperament (negative affectivity, effortful control) and unhealthy food consumption. This study contributes to the literature by addressing the contributions of both temperamental characteristics and interparental conflict on the unhealthy food consumption of children.