Bazı hipertansiyon ilaçlarının tayininde türev spektrofotometri yönteminin kullanılması
Use of derivative spectrophotometry in the determination of some hypertension drugs
  1. Tez No: 883177
  2. Yazar: HÜLYA SARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET HAKAN AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu tezde, UV Görünür Alan Spektroskopisi yöntemlerinden elde edilen veriler kemometrik kalibrasyon yöntemlerinden türev spektroskopisi yöntemiyle tayin edilmiş ve yöntemi karşılaştırma amacıyla en küçük kareler kalibrasyon yöntemi (PLS) uygulanmıştır. Yapılan işlemler esnasında farmasötik telmisartan ve hidroklorotiyazid'in aynı anda miktar tayinlerine hiçbir ayırma işlemi yapmadan başarıyla uygulanmış ve bu yöntemlerden elde edilen veriler spektrofotometrik olarak değerlendirilmiştir. Bu çalışmada UV Spektroskopisi yöntemi ile piyasadan temin edilen hipertansiyon ilacında etken maddeler olan telmisartan ve hidroklorotiyazid tayini amaçlanmıştır. Metot, basit, hızlı ve ucuzdur. Bu maddelerinin tayini üzerine olan çalışmalar literatürde bulunmaktadır. Elde edilen veriler, gerekli kalibrasyonların kurulmasıyla nicel analizlerin yapılmasına olanak sağlayan spektrofotometri ile değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlar, klasik metotla belirlenen sonuçlarla kıyaslanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the data obtained from UV Visible Field Spectroscopy methods were determined by the derivative spectroscopy method, one of the chemometric calibration methods, and the least squares calibration method (PLS) was applied to compare the method. During the procedures, the simultaneous quantification of pharmaceutical telmisartan and hydrochlorothiazide was successfully applied without any separation process, and the data obtained from these methods were evaluated spectrophotometrically. In this study, it was aimed to determine telmisartan and hydrochlorothiazide, the active ingredients of a hypertension drug, by UV Spectroscopy method. The method is simple, fast, and inexpensive. Studies on the determination of these substances are available in the literature. The obtained data were evaluated by spectrophotometry, which allows quantitative analysis by establishing the necessary calibrations. The results obtained were compared with the results determined by the classical method.