Glukoz-6-fosfat dehidrogenaz enzim eksikliği saptanan olguların kinetik ve moleküler özelliklerinin incelenmesi
The Study of kinetic and molecular properties of the detected glucose-6-phosphate dehydrogenase deficient cases
  1. Tez No: 88321
  2. Yazar: EBRU BİLGET GÜVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KIYMET AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Hematoloji, Biochemistry, Hematology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
ÖZET Glukoz-6-Fosfat Dehidrogenaz Enzim Eksikliği Saptanan Olguların Kinetik ve Moleküler Özeliklerinin İncelenmesi Sitoplazmik bir enzim olan glukoz-6-fosfat dehidrogenaz (G-6-PD; EC 1.1.1.49), glukoz-6-fosfat'tan NADP'ye hidrojen transfer edilmesinden sorumludur. Bu reaksiyonun ürünleri 6- fosfo-glukonolakton ve koenzim ll'nin indirgenmiş formu olan NADPH'dir. NADPH'nin oluşumuna olan katkılarından dolayı G-6-PD, eritrositlerin stabilitesinin ve yaşama yeteneğinin güvencesidir. Pentoz fosfat metabolik yolunun ilk ve düzenleyici enzimi olan G-6-PD'nin eksikliği hemolitik anemiye yol açmaktadır. Son yıllarda yapılan kinetik çalışmalarında G-6-PD'ye ait en az 442 varyantın olduğu rapor edilmiştir. Bu bilgilerin ışığında gerçekleştirilen bu tez çalışmasında Çukurova bölgesinden elde edilen, G-6-PD enzim aktivitesi düşük olan olgular, kinetik ve moleküler özelikleri bakımından incelenmiştir. Bölgemizde yapılan tarama çalışmaları ile G-6-PD enzim eksikliği saptanan olguların öncelikle enzim kinetiği çalışılmış; daha sonra moleküler yapıları SSCP ve dizi analizi yardımıyla incelenmiştir. Kinetik özelikleri incelenen 13 olgudan G-6-PD enzim aktivitesi“0”olan ve kinetik bulguları normal ile GdMed varyantından farklı olan bir olgunun (12-EÖ), moleküler yapısı SSCP ve dizi analizi ile incelenmiş; bu olgunun GdMed varyantı olduğu belirlenmiştir. Anahtar sözcükler : Enzimopati, GdMed, Glukoz-6-fosfat dehidrogenaz, SSCP xn -4
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Study of Kinetic and Molecular Properties of the Detected Glucose-6-Phosphate Dehydrogenase Deficient Cases Glucose-6-phosphate dehydrogenase (G-6-PD; EC 1.1.1.49) is a cytoplasmic, hydrogen transfer enzyme which mediates the reversible transfer of hydrogen from glucose-6- phosphate to NADP. The products of the reaction are 6- phosphogluconolactone and the reduced form of the coenzyme II, NADPH. Since the first and main source of NADPH is this reaction, G-6-PD occupies a central position in the assurance of the stability and viability for erythrocytes. The deficiency of this first and the key regulatory enzyme of the pentose phosphate pathway cause hemolytic anemia. The latest studies on kinetics report the existence of 442 G-6- PD variants. In the light of all these facts, kinetic and molecular properties of the G-6-PD deficient samples gathered from the Çukurova region are studied. First, the enzyme kinetic study is achieved and then the molecular structures of the cases are examined via SSCP and sequence analysis. It is identified that one of the 13 samples examined (12-EÖ) with“0”G-6-PD enzyme activity, is a GdMed variant although has different kinetic properties than the accepted values. Key Words : Enzymopathy, GdMed, Glucose-6-phosphate dehydrogenase, SSCP xm