Yenilikçi stratejilerin trafik kazalarına etkisinin algı analizi
Perception analysis of the impact of innovative strategies on traffic accidents
  1. Tez No: 883226
  2. Yazar: BUKET NUR KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER ASAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Trafik kazaları, dünya çapında milyonlarca ölüm ve yaralanmaya neden olan ciddi bir halk sağlığı sorunudur. Bu kazaların sıkça yaşanması can kaybına, yaralanmalara ve maddi hasarlara neden olmaktadır. Bu nedenle trafik kazalarının önlenmesi, toplumun ve otoritelerin öncelikli konularından biridir. Bu tez çalışmasında da trafik kazalarının önlenmesi için geliştirilmiş yenilikçi stratejiler incelenmiş ve değerlendirilmiştir. Bu stratejiler arasında, sürücü eğitimi ve farkındalık programları, trafik altyapısının iyileştirilmesi, akıllı ulaşım sistemlerinin kullanımı, cezai yaptırımların etkili uygulanması ve teknolojik yeniliklerin adaptasyonu gibi önlemler bulunmaktadır. Tezde karma yöntem yaklaşımı kullanılarak, nicel ve nitel araştırma teknikleri entegre edilmiştir. Tez çalışmasının teorik inceleme kısmı olan ilk iki bölümünde nitel metot kullanılırken, saha araştırmasını içeren üçüncü bölümünde ise nicel metot kullanılmıştır. Çalışma toplamda üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, trafik denetimlerinin önemi, hedefleri, çeşitleri ve süreçleri detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Trafik kazalarının nedenleri, etkileri, türleri ve kazalara etki eden faktörler de bu bölümde değerlendirilmiştir. İkinci bölümde, mevcut trafik denetim stratejileri değerlendirilmiş ve yenilikçi yaklaşımlar incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise saha araştırması sonuçlarına dayanarak, toplumun yenilikçi stratejilere ve trafik denetimlerine bakış açısı değerlendirilmiştir. Anket sonuçları, trafik kazalarının azalıp azalmadığına, cezaların caydırıcılığına, mevcut trafik denetimlerinin etkinliğine ve yenilikçi stratejilerin kullanım oranlarına ilişkin katılımcı görüşlerini yansıtmaktadır. Bu çalışmanın amacı, trafik kazalarının önlenmesi için geliştirilmiş yenilikçi stratejileri incelemek ve değerlendirmektir. Çalışma, geleneksel yöntemlerin ötesine geçerek, trafik kazalarının önlenmesi için yeni ve etkili çözümler araması bakımından literatürdeki çalışmalardan farklılaşmaktadır. Yine, karma yöntem yaklaşımıyla nicel ve nitel verilerin bir arada kullanılması, daha kapsamlı bir analiz sunarak literatüre katkı sağlamaktadır. Çalışma göstermiştir ki trafik kazalarının önlenmesi için geleneksel yöntemlerin yanı sıra yenilikçi stratejilerin de benimsenmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Traffic accidents are a serious public health problem that cause millions of deaths and injuries worldwide. The frequent occurrence of these accidents causes loss of life, injuries and property damage. For this reason, the prevention of traffic accidents is one of the priority issues of society and the authorities. In this thesis study, innovative strategies, developed for the prevention of traffic accidents were examined and evaluated. These strategies include measures such as driver education and awareness programs, improvement of traffic infrastructure, use of intelligent transportation systems, effective implementation of decriminalization and adaptation of technological innovations. Using the mixed method approach, quantitative and qualitative research techniques are integrated in the thesis. The qualitative method was used in the first two parts of the thesis, which are the theoretical examination part, while the quantitative method was used in the third part, which includes field research. The study consists of three parts in total. In the first part, the importance, objectives, types and processes of traffic controls are discussed in detail. The causes, effects, types of traffic accidents and the factors affecting accidents are also evaluated in this section. In the second part, the existing traffic control strategies were evaluated and innovative approaches were examined. In the third part, based on the results of the field research, the society's perspective on innovative strategies and traffic controls was evaluated. The survey results reflect the participant's views on whether traffic accidents are decreasing, the deterrence of fines, the effectiveness of existing traffic controls and the utilization rates of innovative strategies. The aim of this study is to examine and evaluate the innovative strategies developed for the prevention of traffic accidents. The study differs from the studies in the literature in that it goes beyond traditional methods and searches for new and effective solutions for the prevention of traffic accidents. Again, the combination of quantitative and qualitative data with a mixed method approach contributes to the literature by providing a more comprehensive analysis. The study has shown that it is necessary to adopt innovative strategies as well as traditional methods for the prevention of traffic accidents.