Lojistik sektöründe insansız hava araçlarının (İHA) kullanımının önündeki engellerin belirlenmesine yönelik bir araştırma
A research on identi̇fyi̇ng the barri̇ers the use of unmanned aerial vehicles (UAV) in the logistics sector
  1. Tez No: 950974
  2. Yazar: RAMAZAN GÜNDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YENER PAZARCIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sivil Havacılık, Ulaşım, Civil Aviation, Transportation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 322
Özet
Son zamanlar da kentsel alanlarda yük taşımacılığı ve paket teslimatlarında belirgin bir artış göstermiştir. Bu artışın sonucunda trafik sıkışıklığı, karbon salımı ve gürültü kirliliği gibi çeşitli sorunlar ortaya çıkmıştır. Bu nedenle kentsel ulaşımda sürdürülebilir ulaşım etkin hale getirmek için kargo bisikletleri (Cycle Logistics), kurye robotlar (otonom teslimat) ve İHA gibi yenilikçi uygulamalara ihtiyaç duyulmuştur. İHA'larla yapılan teslimatlarda birtakım engeller ortaya çıkmıştır. Araştırmanın amacı lojistik sektöründe sağladığı avantajlarla giderek yaygınlaşması beklenen insansız hava araçlarının ülkemizde kullanımına yönelik sorunların belirlenmesi ve çözümlerine ilişkin stratejilerin geliştirilmesi için bilimsel temellerin oluşturulmasıdır. Bu kapsamda amaçlı örneklem yöntemiyle insansız hava araçlarının lojistik sektöründe kullanımında etkilenen ve etkileyen paydaş gruplarından oluşturulmuştur. Araştırmada karma bir yöntem deseni uygulanmıştır. Nitel araştırma yöntemi olarak yarı yapılandırılmış görüşme yöntemi benimsenmiştir. Nicel araştırma yöntemi olarak ise Lawshe yöntemi, çok kriterli karar verme yöntemlerinden Bulanık Delphi ve Analitik Hiyerarşi Süreci yöntemi benimsenmiştir. Araştırmanın verileri uzman değerlendirme formu, görüşme formu ve anket formu yöntemleriyle toplanmıştır. Uzman değerlendirme formunun veri analizi için Microsoft Excel, görüşme verilerinin analizi için Maxqda, Bulanık Delphi analizi için Microsoft Excel ve önceliklendirme sıralaması için Super Decisions Windows V2.10 versiyonlu programından yararlanılmıştır. Sonuç olarak alt kriterlerin global ağırlıklarına göre önem sıralaması incelendiğinde; Sınırlı uçuş süresi, işsizlik endişesi, terör saldırısı endişesi, engelden kaçınma ve çarpma sensörü eksikliği ve pazarda rekabet belirsizliği olduğu tespit edilmiştir. İnsansız hava araçlarının lojistik sektöründe kullanımının önündeki ana engellerin önceliklendirilmesinde önem düzeyleri sırasıyla incelendiğinde; teknik engeller, ekonomik engeller, güvenlik engelleri, pazar engelleri, altyapı engelleri, hukuki engeller, eğitim ve sertifikasyon engelleri, gizlilik engelleri, operasyonel engeller, teknolojik engeller, organizasyonel engeller, kamuoyu psikolojisi ve algısı ve çevresel engeller şeklinde belirlenmiştir. Bu araştırma paydaş grubu için yol haritası oluşturacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Recently, there has been a significant increase in freight transportation and package deliveries in urban areas. This increase has resulted in various problems such as traffic congestion, carbon emissions, and noise pollution. Therefore, innovative applications such as cargo bikes (Cycle Logistics), courier robots (autonomous delivery), and UAVs have become necessary to make sustainable urban transportation more effective. Several obstacles have emerged in UAV deliveries. The aim of the research is to identify the problems associated with the use of unmanned aerial vehicles in our country, which are expected to become increasingly widespread due to the advantages they provide in the logistics sector, and to establish the scientific basis for developing strategies for their solution. In this context, a purposive sampling method was used to collect stakeholder groups that are affected by and influence the use of unmanned aerial vehicles in the logistics sector. A mixed method design was employed in the research. The semi-structured interview method was adopted as the qualitative research method. The Lawshe method, the multi-criteria decision-making methods Fuzzy Delphi, and the Analytical Hierarchy Process were adopted as the quantitative research methods. Data were collected using an expert evaluation form, an interview form, and a survey form. Microsoft Excel was used for data analysis of the expert assessment form, Maxqda for interview data analysis, Microsoft Excel for Fuzzy Delphi analysis, and Super Decisions for Windows V2.10 for prioritization. Consequently, when the sub-criteria were examined in order of importance based on their global weights, the following were identified: limited flight time, unemployment concerns, terrorist attack concerns, lack of obstacle avoidance and collision sensors, and uncertainty about market competition. When the main obstacles to the use of unmanned aerial vehicles in the logistics sector were examined in order of importance, they were identified as: technical obstacles, economic obstacles, security obstacles, market obstacles, infrastructure obstacles, legal obstacles, training and certification obstacles, privacy obstacles, operational obstacles, technological obstacles, organizational obstacles, public psychology and perception, and environmental obstacles. This research is expected to provide a roadmap for the stakeholder group.