Effects of IFRS mandatory adoption on the accounting quality and firm valuation: Evidence from Palestine
UFRS uygulamasının muhasebe kalitesi ve şirket değerlendirmesine etkileri: Filistin'den kanıt
  1. Tez No: 644098
  2. Yazar: TARIQ DARABEE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN KARAPINAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 226
Özet
Bu çalışma, muhasebe kalitesinin UFRS'nin zorunlu olarak benimsendiği dönemde sermaye maliyetini ve firma değerini etkileyip etkilemediğini araştırmaktadır. 2003 ve 2016 yılları arasında 27 Filistinli şirketten 378 firma-yıl gözlem örneği temel alınmıştır. Araştırmanın tasarımı, geliştirilen hipotezleri test etmek için çoklu regresyon analizinin uygulanmasını içermektedir. Ayrıca çalışma çeşitli muhasebe kalitesi temsilci değişkenleri içermektedir, bu ölçütler iki kategoriye ayrılmaktadır: kâr yönetimi göstergeleri ve kâr özellikleri (muhasebe ve piyasaya dayalı kazanç özellikleri). Bu çalışma, dünyadaki ekonomik ve politik konumu açısından eşsiz bir örnek ülke olan Filistin'i hedeflemektedir; UFRS'in Filistin'deki etkileri hakkında çok az bilgi vardır. Araştırmanın üç boyutu bulunmaktadır: Birinci boyut, UFRS zorunlu uygulamasının muhasebe bilgilerinin kalitesi üzerindeki etkisini incelemektedir. Zorunlu bir temelde UFRS uygulamasının muhasebe bilgilerinin kalitesini artırdığı sonucuna varılmıştır. UFRS'ye zorunlu adaptasyon döneminde, kâr yönetimi faaliyetlerinde bir azalma ile, raporlanan kâr daha kalıcı ve öngörülebilir olduğu gözlemlenmiştir. Bundan başka, UFRS'nin uygulanması üzerine muhasebe bilgileri hisse senedi fiyatlarına yansımış ve muhafazakar hale gelmiştir. İkinci boyut, UFRS'nin muhasebe bilgi kalitesi üzerindeki etkisini ölçmekte, muhasebe bilgi kalitesinin sermaye maliyeti ve firma değeri üzerindeki etkisini araştırmakta, bahsedilen olgular arasındaki ilişkinin bulunmasına çalışmamızın birincil katkısını göstermektedir. Sonuçlar, UFRS zorunlu benimseme döneminde, daha düşük hile ve kâr yönetiminin (daha düşük İsteğe Bağlı Tahakkuklar), daha fazla tahakkuk kalitesinin, daha fazla kâr kalıcılığının ve daha düşük kâr düzleştirmesi faaliyetlerinin sermaye maliyetinin düşmesine ve dolayısıyla daha yüksek firma değerine yol açtığını göstermektedir. Üçüncü boyut, uygulanan kurumsal yönetim kalitesinin UFRS'nin zorunlu olarak benimsendiği dönemde kâr yönetimi ve sermaye maliyeti üzerindeki etkisini ölçmektedir. Sonuçlar, UFRS'nin zorunlu benimsenmesiyle birlikte kurumsal yönetim kurallarına uyumun kâr yönetimi seviyelerini azalttığını göstermektedir. Ayrıca, UFRS'nin zorunlu olarak benimsendiği dönemde, CEO ve başkan farklı pozisyonlarda olan ve büyük dört denetçi istihdam eden firmalar kârları yönetmede daha az isteklidir ve bu nedenle daha düşük bir sermaye maliyetine sahiptirler.
Özet (Çeviri)
This study investigates whether accounting information quality affects the cost of capital and firm value during the IFRS mandatory adoption period. It uses a sample of 378 firm-year observations from 27 Palestinian listed firms during 2003 and 2016. The design of the research includes applying the multiple regression analysis to test the developed hypotheses. Furthermore, it involves a wide range of accounting information quality measures; we classify these measures into two categories: earnings management and earnings attributes measures, which include accounting and market-based earnings attributes. Furthermore, this study targets Palestine, which is a unique case country in terms of its economic and political position in the world; few know about the ramifications of IFRS in Palestine. However, this study has three dimensions of research. The first dimension examines the impact of IFRS mandatory application on the quality of accounting information. It concludes that the IFRS application in a mandatory base enhances the quality of accounting information. Through the IFRS mandatory adoption period, a reduction in earnings management activities, the reported earnings have become more persistent, predictable, value relevant, and report the negative results on time. The second dimension shows the primary contribution of our study in finding the integration between the research that measures the impact of IFRS on the accounting information quality and other streams that investigate the impact of accounting information quality on the cost of capital and firm value. It investigates the effect of accounting information quality on the cost of capital and firm value in light of IFRS mandatory adoption. The results indicate that during the IFRS mandatory adoption period, the lower intentional earnings management, the higher accrual quality, the more persistence of earnings, and the lower earnings smoothing activities lead to diminishing the cost of capital and leverage firm value. The third dimension measures the effect of corporate governance quality on earnings management and the cost of capital during the period of applying IFRS compulsorily. The results show that compliance with the code of corporate governance along with IFRS mandatory adoption reduces the levels of earnings management. Moreover, during the compulsory period of IFRS adoption, firms having CEO and chairman in the different positions, and employ big four auditors have little intent to manage earnings and, thus, have a lower cost of capital.