Meibomian bez disfonksiyonu saptanan hastalarda tedavi etkisinin meibografi ile değerlendirilmesi
The evaluation of treatment effects in patients with meibomian gland dysfunction using meibography
  1. Tez No: 883250
  2. Yazar: FURKAN GÜNEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP ÖZBEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı'nda Meibomian bez disfonksiyonu (MBD) tanısı almış ve tedavi başlanmış olan olguların tedavi öncesi ve sonrası klinik bulguları ve meibografi sonuçlarının kıyaslanması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırmamız tek merkezli, kesitsel, prospektif bir araştırma olarak planlanmıştır. Araştırmada Aralık 2023-Şubat 2024 tarihleri arasında, DEÜ Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Polikliniği'ne başvurmuş olan, MBD tanısı alan, dahil edilme kriterlerine uygun olan ve topikal Siklosporin A tedavisi başlanan 30 hasta ve topikal Siklosporin A tedavisi almamış 19 hasta olmak üzere toplamda 49 hasta çalışmaya dahil edildi. Çalışmadaki tüm hastalara tedavide sıcak kompres ile göz kapağı temizliği, 3 ay süreyle günde 4 kez prezervansız suni gözyaşı damlası, her hafta azaltılarak günde 4 kez prezervansız topikal steroid başlanmış olup tedavi grubuna ise ek olarak günde 4 kez %0.05'lik topikal Siklosporin A verildi. Hastaların başvuru anındaki ve tedavi sonrası 1. ve 3. aydaki değerlendirilmeleri yapıldı. Hastaların takiplerinde rutin oftalmolojik muayeneleri ile semptomları sorgulanıp değerlendirildi. Her bir başvuruda floresein kullanılarak gözyaşı kırılma zamanı (GKZ) ve Schirmer kağıtları ile Schirmer testi (ST) yapıldı. Meibografi (Spectral Domain Optik Kohorens Tomografi: SD-OKT; Spektralis, Heidelberg Engineering. Heidelberg 2, Germany) cihazı ile noninvaziv şekilde Meibomian bez morfolojisi değerlendirildi. Çalışmamızın primer sonlanım noktası tedavinin 3. ayı kabul edildi. Bulgular: Çalışmaya MBD saptanan 49 hastanın 98 gözü dahil edildi. Tedavi grubu 30 (%61.2) topikal Siklosporin A tedavisi alan hasta ve kontrol grubu da 19 (%38.8) Siklosporin A tedavisi almayan hasta olarak belirlendi. Hastaların %83.7 (41)'si kadın, %8 (%16.3)'i erkek, yaş ortalaması 55.7 (min:22, max:82, std:14.69) olarak saptandı. MBD saptanan hastalara uygulanan topikal Siklosporin A tedavisinin etkisini değerlendirmek için tedavi öncesi ve sonrası karşılaştırıldı. Ön segment bulguları, MBD klinik evre farkı incelendiğinde tedavi grubunda her iki göz için istatistiksel olarak anlamlı düşük saptandı.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to compare the pre-treatment and post-treatment clinical findings and meibography results of patients diagnosed with Meibomian gland dysfunction (MGD) and initiated on treatment at the Department of Ophthalmology, Dokuz Eylül University (DEU) Faculty of Medicine Hospital. Materials and Methods: Our study was designed as a single-center, cross-sectional, prospective study. Between December 2023 and February 2024, a total of 49 patients who presented to the Department of Ophthalmology, DEU Faculty of Medicine, were diagnosed with MGD, who met the inclusion criteria, and received topical cyclosporine A treatment (30 patients) as well as those, who did not receive topical cyclosporine A treatment (19 patients), were included in the study. All patients in the study underwent eyelid cleansing with warm compresses, preservative-free artificial tears four times a day for three months, and preservative-free topical steroids four times a day, reduced weekly. Additionally, the treatment group received 0.05% topical cyclosporine A four times a day. The patients were evaluated at the time of the admission and at the first and third months. During follow-ups, routine ophthalmological examinations and symptom assessments were performed. At each visit, tear break-up time (BUT) using fluorescein and the Schirmer test (ST) with Schirmer strips were conducted. Meibomian gland morphology was non-invasively evaluated using the Meibography device (Spectral Domain Optical Coherence Tomography: SD-OCT; Spectralis, Heidelberg Engineering, Heidelberg, Germany). The primary endpoint of our study was accepted as the third month of treatment. Results: A total of 98 eyes from 49 patients diagnosed with MGD were included in the study. The treatment group comprised of 30 (61.2%) patients receiving topical cyclosporine A treatment, and the control group comprised of 19 (38.8%) patients who did not receive cyclosporine A treatment. Among the patients, 83.7% (41) were female and 16.3% (8) were male, with a mean age of 55.7 years (range: 22-82, std: 14.69). The effects of topical cyclosporine A treatment on patients diagnosed with MGD were evaluated by comparing pre-treatment and post-treatment findings.