Polipropilenin geri dönüşüm sürecindeki işleme koşullarının reolojik ve mekanik özellikler üzerine etkisinin incelenmesi
Nvestigation of the effect of recycling process parameters on the rheological and mechanical properties of polypropylene
- Tez No: 883249
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KORAY GÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimyasal Teknolojiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada, polipropilen (PP) polimerinin geri dönüştürülmesi sırasında işleme koşullarının, PP'nin reolojik ve mekanik özelliklerine etkileri incelenmiştir. Çalışmada, endüstriyel ölçekte ekstrüzyon ve enjeksiyon ile üretiminde kullanılan iki farklı polipropilen homopolimer türünün tek vidalı ekstrüderde farklı sıcaklıklarda ve üç kez geri dönüşümü sağlanmıştır. Elde edilen ürünler granüle edildikten sonra sıcak preste film levhaları elde edilmiştir. Diferansiyel taramalı kalorimetre (DSC)'de izotermal olmayan şartlarda, hazırlanan granüllerin kristallenme davranışları, analiz edilmiştir. Granül formdaki ürünlerin reolojik analizlerinde frekans tarama testi uygulanarak geri dönüşüm sayısı ve sıcaklık farklılıklarının molekül ağırlığı, viskozite ve eriyik hal viskoelastik özellikler üzerine etkisi incelenmiştir. Ayrıca film halinde üretilen ürünlerin farklı sıcaklıklarda çekme ve sünme analizleri yapılarak malzemelerin uzun süreli kullanım durumundaki deformasyon oranları ile katı hal viskoelastik davranışları üzerine uygulanan geri dönüşüm proses parametrelerinin etkisi değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of processing conditions on the rheological and mechanical properties of polypropylene (PP) polymer during recycling were examined. Two different types of polypropylene homopolymers, used in industrial-scale extrusion and injection molding, were recycled three times at different temperatures in a single-screw extruder. After granulating the obtained products, film sheets were produced using a hot press. The crystallization behaviors of the prepared granules were analyzed under non-isothermal conditions using Differential Scanning Calorimetry (DSC). In the rheological analysis of the granule-form products, the effects of the number of recycling cycles and temperature differences on molecular weight, viscosity, and melt-state viscoelastic properties were examined by applying a frequency sweep test. Additionally, the impact of the recycling process parameters on the deformation rates and solid-state viscoelastic behaviors of the materials under long-term use conditions was evaluated by conducting tensile and creep tests on the products produced in film form at different temperatures.