Sıçanlarda komplet Freund's adjuvanti ile indüklenen meibomian bez disfonksiyonu sonrasi tarsal konjonktivaya uygulanan trombositten zengin plazmanin etkisi
The Effect of Platelet-Rich Plasma Applied to the Tarsal Conjunctiva Following Meibomian Gland Dysfunction Induced by Complete Freund's Adjuvant in Rats
  1. Tez No: 945676
  2. Yazar: YELİZ LERZAN BAYBAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP YURTTAŞER OCAK, DOÇ. DR. AKIN ÇAKIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Siçanlarda Komplet Freund's Adjuvanti İle İndüklenen Meibomian Bez Disfonksiyonu Sonrasi Tarsal Konjonktivaya Uygulanan Trombositten Zengin Plazmanin Etkisi Amaç: Bu deneysel çalışmanın amacı, komplet Freund's adjuvanı ile indüklenen meibomian bez disfonksiyonu sıçan modelinde, intratarsal yolla uygulanan trombositten zengin plazmanın oküler yüzey parametreleri ve meibomian bez yapısı üzerindeki terapötik etkilerini değerlendirmektir. Konvansiyonel tedavi yöntemlerine dirençli MBD olguları için biyolojik temelli, minimal invaziv bir tedavi seçeneği olarak PRP'nin potansiyel etkinliğini ortaya koymak hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem: Bu kontrollü deneysel çalışmada, 16 adet dişi Wistar sıçan (toplam 32 göz) kullanıldı. Tüm sıçanlara bilateral olarak komplet Freund's adjuvanı enjeksiyonu yapılarak meibomian bez disfonksiyonu oluşturuldu. Hayvanlar randomize olarak iki gruba ayrıldı. Tedavi grubundaki sıçanlara 14., 21. ve 28. günlerde üst ve alt göz kapaklarına toplam 60 µL olacak şekilde intratarsal trombositten zengin plazma enjeksiyonu uygulandı. Kontrol grubuna aynı protokolde serum fizyolojik enjekte edildi. Her göz bağımsız olarak değerlendirilerek, 14., 21., 28. ve 35. günlerde teleanjiektazi skoru, Schirmer testi, gözyaşı kırılma zamanı ve fluorescein boyanma parametreleri kaydedildi. Çalışma sonunda tüm sıçanlara ötanazi uygulanarak histopatolojik inceleme yapıldı. Bulgular: Araştırmada uygulama öncesi ölçülen teleanjiektazi skoru, Schirmer testi, TBUT ve fluorescein boyanma skorları açısından PRP ve kontrol grupları arasında anlamlı bir fark saptanmamıştır (p>0.05); bu durum, grupların başlangıç düzeylerinde homojen olduğunu göstermektedir.Zaman içindeki değişimlere göre; kontrol grubunda teleanjiektazi skorlarında anlamlı bir artış gözlenmiştir (p=0.005), buna karşın PRP grubunda anlamlı bir azalma saptanmıştır (F(p=0.006). Schirmer testi sonuçları kontrol grubunda anlamlı bir değişim göstermemiştir (p=0.135).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Effect of Platelet-Rich Plasma Applied to the Tarsal Conjunctiva Following Meibomian Gland Dysfunction Induced by Complete Freund's Adjuvant in Rats Purpose: The aim of this experimental study was to evaluate the therapeutic effects of intratarsally administered platelet-rich plasma (PRP) on ocular surface parameters and meibomian gland structure in a rat model of meibomian gland dysfunction (MGD) induced by complete Freund's adjuvant. The study also aimed to demonstrate the potential efficacy of PRP as a biological and minimally invasive treatment option for refractory cases of MGD. Material and Methods: In this controlled experimental study, 16 female Wistar rats (a total of 32 eyes) were used. Meibomian gland dysfunction (MGD) was bilaterally induced in all animals by injecting complete Freund's adjuvant (CFA). The rats were randomly divided into two groups. The treatment group received intratarsal injections of platelet-rich plasma (PRP) at a total dose of 60 µL per eye (administered to both upper and lower eyelids) on days 14, 21, and 28. The control group received isotonic saline injections following the same protocol. Each eye was evaluated independently, and the following parameters were recorded on days 14, 21, 28, and 35: telangiectasia score, Schirmer test, tear break-up time (TBUT), and fluorescein staining. At the end of the study, all animals were euthanized, and histopathological examination of eyelid tissues was performed. Results: At baseline, there were no statistically significant differences between the PRP and control groups in terms of telangiectasia score, Schirmer test, TBUT, or fluorescein staining (p>0.05), indicating group homogeneity at the start of the study. Over time, telangiectasia scores significantly increased in the control group (p=0.005), whereas a significant decrease was observed in the PRP group (p=0.006).