Sınır kişilik özellikleri olan bireylerde olumsuz yeme tutumlarının ilk nesne ilişkileri ile ruhsal işleyişin Rorschach testindeki görünümü
The appearance of negative eating attitudes in individuals with border personality characteristics with first object relations and mental functioning in the Rorschach test
- Tez No: 883264
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE NEVZAT MUHTAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Doğuş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu çalışmada, sınır kişilik özellikleri olan bireylerin olumsuz yeme tutumları ile ilk nesne ilişkilerinin Rorschach Testi ile incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda öncelikle 34 kişilik bir gruba Kısa Semptom Envanteri, Borderline Kişilik Envanteri ve Yeme Tutumları Ölçeği uygulanarak bir dışlama kriteri olarak kullanılmış olup, Borderline Kişilik Envanteri ve Yeme Tutumları Ölçeği testlerinin kesme puanının yukarısında olanlar çalışmaya dahil edilmişlerdir. 25 kişilik dahil edilen gruba Rorschach Projektif Algı Testi uygulanmış, katılımcıların yanıtları hipotezlerin çerçevesine göre içerik analizine uygun olarak yorumlanmış ve bulgular kısmını oluşturmuştur. Hipotezlerimize uygun olan cevaplar doğrultusunda sınır kişilik özellikleriyle olumsuz yeme tutumları gösteren katılımcıların nesne ilişkilerinin Rorschach testindeki görünümünde muğlak tasarımlarının olduğu, nesne ile bütünleşemediği, bölmeleri kullandıkları, emosyonel doyumsuzluğu gösteren boşluk yanıtların olduğu, anatomi yanıtlarının verildiği ve dürtüsellikten kaynaklandığı düşünüldüğü renk ve hareket yanıtlarının verildiği tespit edilmiştir. Bu doğrultuda çalışmamızın hipotezlerini destekler nitelikte yanıtların olmasının yanı sıra, ilerideki çalışmalara öneriler aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was aimed to examine the negative eating attitudes and first object relations of individuals with borderline personality traits using the Rorschach Test. For this purpose, the Brief Symptom Inventory, Borderline Personality Inventory, and Eating Attitudes Scale were applied to a group of 34 people and used as an exclusion criterion, and those above the cut-off score of the Borderline Personality Inventory and Eating Attitudes Scale were included in the study. The Rorschach Projective Perception Test was applied to the included group of 25 people, the answers of the participants were interpreted in accordance with the content analysis according to the framework of the hypotheses and formed the findings part. In line with the answers and our hypotheses, it was determined that the participants with borderline personality traits and negative eating attitudes had ambiguous designs in the appearance of object relations in the Rorschach test, they could not integrate with the object, they used compartments, there were gap responses indicating emotional dissatisfaction, anatomy responses were given, color and movement responses were given, which was thought to be caused by impulsivity. Besides the answers that support the hypotheses of our study, suggestions are given for future studies.