New scheme for monitoring project performance using statistical control charts
Proje performansını izleme istatistiksel kontrol çizelgelerini kullanma
- Tez No: 883269
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEPANTA NAİMİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Kontrol grafiği, proje süreçlerini izlemek için kullanılan bir tekniktir. gözlemlenen süreçle ilişkili birçok değişken olduğunda kullanılır. Üstel ağırlıklı hareketli ortalama (EWMA) kontrol grafiği, bir projenin süreç performansının kontrol altında mı yoksa kontrol dışı mı olduğunu belirlemek için değerli bir araçtır. Kazanılan değer yönetimi (EVM), projenin performansını değerlendirmek, eksiklikleri belirlemek ve uygun önlemi önermek için çok iyi bir tekniktir. Proje zaman çizelgesi performansını ve proje süresi tahminini gözden geçirirken, orijinal EVM analizi aldatıcı olabilecek parasal tabanlı bir tekniktir. Kazanılan Süre Yönetimi (EDM), proje çizelgeleme performansını değerlendirmek ve EVM analizini iyileştirmek için ölçümleri içeren daha yeni bir stratejidir. Bu çalışmada, proje programı performans farklılıklarını anlamayı geliştirmek için EDM göstergeleri üzerinde istatistiksel kontrol çizelgeleri kullanıyoruz. Tezde sağlanan metodoloji, EDM ölçümünün normal durumunu ve bağımlılığını inceleyen ve pratikte çok yaygın olan normal olarak sınıflandırılmamış veriler için çözümler sunan iki aşamalı bir modifikasyon çerçevesidir. EDM indekslerinin normalliği, ilk düzeltme aşamasında Skewness ve Kurtosis gibi veri özelliklerine erişilerek değerlendirildi. Normal olmayan veriler daha sonra log dönüştürme tekniği kullanılarak normal dağılmış verilere dönüştürüldü. İkinci ayarlama adımında, grafiğin üst kontrol limitini ve alt kontrol limitini araştırmak ve kontrol dışı noktaları bulmak için EDI, DPI ve CPI verilerini uygulamak için EWMA gelişmiş SPC şemalarını uygulamaktır. Son olarak, regresyon sonuçları, farklı hafta dönemlerine dayalı olarak projenin geleceğini tahmin etmek için iyi bir gösterge sundu. Sayısal sonuçlar, EDM göstergelerinin gerçek değerlerinin test edilmesiyle birlikte kontrol şeması yönteminin kullanılmasının, proje paydaşlarının maliyet ve zamanlama sorunlarını zamanında tanıma kapasitesini geliştirdiğini göstermektedir. Ki-kare dağılımı, inşaat verileri ve DPI ve TÜFE performans dağılımları için yararlı bir araç olarak gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Control chart is a technique used to monitor the project processes. it is used when there are many of variables associated with the observed process. Exponentially weighted moving average (EWMA) control chart is a valuable tool for determining if a project's process performance is under control or out of control. Earned value management (EVM) is such a well technique for evaluating performance of the project, identifying deficiencies, and recommending appropriate measure. When reviewing project schedule performance and project duration estimate, the original EVM analysis is a monetary-based technique that might be deceptive. Earned Duration Management (EDM) is a newer strategy that incorporates metrics for evaluating project schedule performance and ameliorate EVM analysis. In this study, we use statistical control charts on EDM indicators to enhance understand project schedule performance differences. The methodology provided in the thesis is a two-step modification framework that examines the normal state and dependency of EDM mensuration and provides solutions for non-normally classified data, which is very prevalent in practice. The normalcy of EDM indices was assessed in the first correction stage by accessing data properties such as Skewness and Kurtosis. The non-normal data was then transformed into normally distributed data using the log transformation technique. In the second adjustment step is to apply the EWMA advances SPC schemes to investigate the top control limit and down control limit of the chart and apply the EDI, DPI and CPI data to find out the out-of-control points. Finally, regression results presented a good indicator for predicting the future of project based on different weeks' periods. The numerical results show that using the control chart method in conjunction with testing the actual values of EDM indicators improves project stakeholders' capacity to recognize cost and schedule issues on time. The chi-square distribution observed as a useful tool for construction data and the distributions of DPI and CPI performance.