Bulanık AHP ve QFD yöntemleri ile müşteri odaklı ürün tasarımı: Türk tekstil firmasının Güneydoğu Asya örneği
Customer focused product design with fuzzy AHP and QFD methods: A Southeast Asia example of a Turkish textile company
- Tez No: 883288
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHADIR GÜLSÜN, DOÇ. DR. İREM OTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Fırsatı kaçırma, geri kalma korkusu içinde bulunduğumuz yüzyıldaki toplum için en sık gözlenen durum olmuştur. Son zamanlarda, sayısı giderek artan şirketler, temel yetkinliklerini potansiyel ürün çeşitlerinin sınırlı kaynaklarını tüm pazara dağıtmak yerine hedef segmentleri elde etmek ve hedef müşteriye ulaştırmak gayesinde hareket etmektedirler. Teknolojinin ve rekabetin üst noktaya vardığı bu dönemde işletmeler ürettikleri ürünün müşteriye giden yolda tüm fırsatları yakalamasını hedeflemektedir. Tekstil sektöründe bu ifade ürün tasarımlarının farklılaşması, kumaş üzerindeki detayların ya da müşterinin ürüne olan tepkisinin rakiplerden önce fark edilme ihtiyacı ile meydana çıkmaktadır. Pazarlama için farkı yakalama ihtiyacı müşterinin tercihlerini anlamayı ve müşteri odaklı ürün sunmayı gerektirir. Şirketin hizmet ettiği müşteriler dünyanın birbirinden farklı bölgelerinde yaşamlarını sürdürüyor olabilir. Bölge, kültür, dil, din, çevre, iklim, ekonomi gibi temel etkenler de müşterinin talebini etkiler. Bir ihtiyaç kültür, bölge iklimi, özel dönem sembolleri ile farklılaşabiliyorsa bu ihtiyaç talebe dönüşür. Örneğin insan bir giyim ürünü alacağı vakit bu üründe özel bir tema arıyorsa bu o kişinin ihtiyacından çıkar ve isteği haline gelmiş olur. Müşterilerin ihtiyaçlarını istekleri doğrultusunda karşılamak için de yeni bir ürün geliştirme gereksinimi duyulur. Genel ifade olarak bakıldığında kişiler isteklerini ihtiyacı olarak tanımlarlar. Olmama, yoksun kalma durumu ile karşılaşmamak için müşteri ürüne duyduğu ilgiyi arttırır ve pazardaki farklı ürünlerin arayışında bulunur. Çalışmanın amacı müşteri ile perakende satış mağazaları arasındaki boşluğu kapatarak işletmelerin büyümesine ve müşteri odaklı bir anlayış benimsemesine yardımcı olmaktır. Bu amaç doğrultusunda Ürün özelliklerinin sınıflandırılması ve ağırlıklandırılması için bulanık ahp kullanılırken rakip analizi ve müşterinin sesini duymak için Qfd yöntemi ile teknik gereksinimler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The fear of missing opportunities and falling behind has been the most frequently observed situation for society in this century. Recently, an increasing number of companies are acting with the aim of capturing target segments and delivering them to the target customer, rather than distributing their core competencies and the limited resources of potential product types to the entire market. In this period when technology and competition have reached the highest point, businesses aim to ensure that the products they produce capture all opportunities on the way to the customer. In the textile industry, this expression emerges with the differentiation of product designs, the need to notice the details on the fabric or the customer's reaction to the product before competitors. The need to capture the difference for marketing requires understanding customer preferences and offering customer-oriented products. The customers the company serves may live in different parts of the world. Basic factors such as region, culture, language, religion, environment, climate and economy also affect customer demand. If a need can be differentiated by culture, regional climate, and special period symbols, this need turns into a demand. For example, if a person is looking for a special theme when buying a clothing product, this comes out of that person's need and becomes his wish. There is a need to develop a new product to meet the needs of customers in line with their wishes. Generally speaking, people define their wants as needs. In order to avoid the situation of being deprived, the customer increases his interest in the product and searches for different products in the market. The aim of the study is to help businesses grow and adopt a customer focused approach by closing the gap between customers and retail stores. For this purpose, fuzzy ahp was used to classify and weight product features, while technical requirements were examined with the Qfd method to hear the voice of the customer and competitor analysis.