CNC tornada C-eksenli delik delme operasyonunda kesme şartlarına bağlı olarak yüzey pürüzlülüğünün incelenmesi
Examination of surface roughness depending on cutting conditions in C-axis drilling operation on CNC lathe
- Tez No: 883286
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİKRET SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine ve İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
AISI 4140 çelik malzemesinin delik delme işleminin gerçekleştirilmesinde CNC Torna tezgâhının C eksen fonksiyonu kullanılacaktır. Delik delme işlemi, iki farklı kesme hızlarında (Vc= 30 m/dk., 40 m/dk. ), 0,075 mm/dev. ilerleme miktarında delik delme işlemi yapılarak yüzey pürüzlülüğü ölçümü yapılacaktır. Deneyler üç farklı kesici takım malzemesi kullanılacaktır. HSS (yüksek hız çeliği), yekpare karbür ve PM (toz metalurjik) matkaplar ile kesme işlemi gerçekleştirilecektir. AISI 4140 malzemenin flanş kısmına 20'şer adet olmak üzere her bir kesici takım malzemesi için 4 adet parça işlenecektir. Bu deneylerin yarısı seçilen bir deney parametresi ile diğer yarısı diğer deney parametresi ile gerçekleşecektir. Böylelikle her bir deney için 2 adet ve toplam 40 adet parçanın delik delme işlemi yapılarak yüzey pürüzlülüğüne etkilerinin araştırılması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
TThe C axis function of the CNC Lathe will be used to drill holes in AISI 4140 steel material. Hole drilling process is carried out at two different cutting speeds (Vc = 30 m/min., 40 m/min.). 0.075mm/rev. Surface roughness will be measured by drilling holes at the feed rate. Three different cutting tool materials will be used in the experiments. Cutting will be carried out with HSS (high speed steel), solid carbide and PM (powder metallurgical) drills. 4 pieces will be processed for each cutting tool material, 20 pieces on the flange part of AISI 4140 material. Half of these experiments will be carried out with a selected experimental parameter and the other half with the other experimental parameter. Thus, it is aimed to investigate the effects on surface roughness by drilling 2 pieces for each experiment and a total of 40 pieces.