Kitlesel fonlamanın ürün tasarımcıları için sunduğu fırsatlar: Türkiye'deki kitlesel fonlama platformları üzerine bir inceleme
Opportunities of crowdfunding for product designers:A research on the crowdfunding platforms in Turkey
  1. Tez No: 389400
  2. Yazar: CEM BÜYÜKPİLAVCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM ER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, İşletme, Industrial Design, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 233
Özet
İletişim ve dijital üretim teknolojilerinde meydana gelen gelişmeler, artık kullanıcıların da yenilikçi ürünler tasarlayıp üretmelerini olanaklı hale getirmektedir. İnovasyonun demokratikleşmesi olarak adlandırılan bu süreçte, web tabanlı kitle kaynak ve kitlesel fonlama platfomları, sosyal inovasyon platformları, açık tasarım uygulamaları, maker hareketi, ortak çalışma alanları, dijital üretim; ayrıca kuluçka programları gibi destekleyici oluşumlar, yenilikçi fikirlere sahip bireylerin önündeki engelleri kaldırarak, bu bireylerin, kurumların inovasyon süreçlerine katılmalarını ya da yenilikçi ürün konseptlerini bireysel olarak ticarileştirmelerini mümkün hale getirmektedir. İnovasyonun ve girişimciliğin demokratikleşmesini destekleyen kitlesel fonlama platformları, yaratıcı bireylere önemli fırsatlar sunmaktadır. Bu tez çalışmasında, ilki 2011 yılında kurulmaya başlanan, Türkiye'deki kitlesel fonlama platformlarının durumu incelenerek ürün tasarımcılarına sunduğu fırsatlar anlaşılmaya çalışılmaktadır. Yöntem olarak, literatür taramasından sonra, ilgili platformların kurucularıyla/ temsilcileriyle; sistem hakkında bilgili uzmanlarla ve sistemi kullanan endüstriyel tasarım eğitimi almış kullanıcılarla görüşmeler yapılmıştır. Elde edilen bulgular göstermektedir ki, işlerlik kazanmış bir kitlesel fonlama sistemi, ürün tasarımcılarına; girişimciliği deneyimleme, pazar araştırmasıyla fikirlerini test etme, ön satış yaparak çalışma sermayesi toplama, potansiyel müşterilerden alınan geribildirimlerle ürün projelerini revize edebilme gibi birtakım faydalar sunmaktadır. Fakat, Türkiye'deki kitlesel fonlama sisteminin, bazı engellerden dolayı, bahsedilen faydaları tam olarak sunamadığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Developments in communications and digital production technologies enable users to design and produce their innovative products. This process is called as“democratizing innovation”. Web based platforms for crowdsourcing and funding, social innovation platforms, open design platforms, maker movement and makerspaces, digital production; also supporting platforms such as incubation programs lower the barriers and enable innovative people to join innovation processes of organizations or to develop and commercialize their innovative concepts individually. Crowdfunding platforms which support the democratization of innovation and entrepreneurship, provide important services to creative people. In the thesis, crowdfunding sites which have been formed in Turkey since 2011 are analyzed in terms of the opportunities that they provide for product designers. Following an intensive literature review, semi structured interviews were undertaken with the founders of crowdfunding platforms, users of these platforms and experts. It was found out that an active crowdfunding system, beyond supporting the product designers to become entrepreneurs through fundraising, market testing, building customers; can also support the product design education. But, due to some obstacles, the crowdfunding system in Turkey is not able to provide the mentioned opportunities fully.