10-12 yaş arası tip 1 diyabetli çocuklarda artırılmış gerçeklik gözlüğü ile yapılan egzersizin metabolik parametreler, antropometrik ölçüm değerleri ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effect of exercise with augmented reality glasses on metabolic parameters, anthropometric measurement values and quality of life in children aged 10-12 with type 1 diabetes
- Tez No: 883335
- Danışmanlar: PROF. DR. MERAL BAYAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 1434
Özet
Araştırma, 10-12 yaş arası tip 1 diyabetli (T1DM) çocuklarda arttırılmış gerçeklik gözlüğü (AR) ile yapılan egzersizin metabolik parametreler, antropometrik ölçüm değerleri ve yaşam kalitesi üzerine etkisini belirlemek amacıyla randomize kontrollü deneysel çalışma olarak yapılmıştır. Araştırma, bir üniversite hastanesinin Çocuk Endokrinoloji Polikliniği'nde takip edilen 10-12 yaş arası 20 T1DM'li çocuk ile yapılmıştır. Etik kurul, kurum, çocuk ve ebeveyn izni alınan bu araştırmada, veriler T1DM'li Çocuklar ve Aileleri için Tanıtıcı Form, Serum Biyokimya Değerleri Formu, Antropometrik Ölçüm Değerleri Formu, Diabetes Mellitus'lu Çocuklarda Yaşam Kalitesi Ölçeği (PedsQL 3.0) ile toplanmıştır. Araştırmada AR grubundaki çocuklara haftada iki gün toplam 12 hafta (24 seans) boyunca AR gözlük ile orta düzeyde egzersiz (tenis oyunu) yaptırılmıştır. Kontrol grubundaki çocuklara ise herhangi bir girişim/uygulama yapılmamıştır. T1DM'li çocukların antropometrik ölçüm değerleri, serum biyokimya değerleri ve PedsQL 3.0 birinci ölçümleri uygulama başında, ikinci ölçümleri ise uygulama bitişinde alınmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler, Bağımsız Örneklem T Testi, Bağımlı Örneklem T, Mann-Whitney U, Wilcoxon İşaretli Sıra testleri kullanılmıştır. Araştırma bulgularında; AR grubundaki T1DM'li çocukların egzersiz sonrası osteokalsin P1NP, 25-OHD, kalsitonin, yağsız vücut kütlesi, kas kütlesi ve PedsQL değerlerinin egzersiz öncesine göre arttığı (p180 mg/dL üzerinde geçen zaman yüzdesinin ise egzersiz sonrasında egzersiz öncesine göre azaldığı saptanmıştır (p180 mg/dL ve 0.05). Sonuç olarak; AR gözlük ile oyunlaştırılan egzersiz uygulamasının T1DM'li çocuklarda kemik mineral değerleri, antropometrik ölçüm değerleri, metabolik kontrol değerleri ve yaşam kalitesi üzerine olumlu yönde etkisinin olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The study was conducted as a randomized controlled experimental study to determine the effect of exercise with AR glasses on metabolic parameters, anthropometric measurement values and quality of life in children with type 1 diabetes (T1DM) aged 10-12 years. The study was conducted with 20 children aged 10-12 years with T1DM who were followed up in the Pediatric Endocrinology Outpatient Clinic of a university hospital. Ethics committee, institutional, child and parental permissions were obtained, and data were collected using the Descriptive Form for Children with T1DM and Their Families, Serum Biochemistry Values Form, Anthropometric Measurement Values Form, and Quality of Life Scale in Children with Diabetes Mellitus (PedsQL 3.0). In the study, children in the AR group were given moderate exercise (tennis game) with AR goggles two days a week for a total of 12 weeks (24 sessions). Children in the control group did not receive any intervention/application. Anthropometric measurements, serum and urine biochemistry values and PedsQL 3.0 first measurements of children with T1DM were taken at the beginning and second measurements were taken at the end of the intervention. Descriptive statistics, Independent Sample T Test, Dependent Sample T Test, Mann-Whitney U test, Wilcoxon Signed Rank Test were used in the evaluation of the data. The results of the study showed that osteocalcin P1NP, 25-OHD, calcitonin, lean body mass, muscle mass and PedsQL values of children with T1DM in the AR group increased after exercise compared to pre-exercise (p180 mg/dL decreased after exercise compared to pre-exercise (p180 mg/dL and 0.05). In conclusion, it was found that gamified exercise application with AR glasses had a positive effect on bone mineral values, anthropometric measurement values, metabolic control values and quality of life in children with T1DM.