Pediyatri kliniklerinde çalışan hemşirelerin demografik özelliklerinin aile merkezli bakım hakkındaki bilgi düzeylerine etkisi
The effect of demographic characteristics of nurses working in pediatric clinics on their knowledge levels about family-centered care
  1. Tez No: 883343
  2. Yazar: TUTKU OKTAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE PEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Aile merkezli bakım; sağlık ve iyilik halinin sürdürülmesinde ailelerin önemli bir rolü olduğunu kabul eden bir bakım felsefesidir. Aile merkezli bakım sağlık bakım hizmetlerinde planlama, uygulama ve değerlendirme aşamalarında ailenin katılımını güçlendirir. Pediyatri hemşireliği, çocuğun iyiliğin halinin en üst düzeyde tutulması için aile merkezli bakım uygulamasını benimsemiştir. Çocuğun bakımına ebeveynlerin katılmasını desteklemek eğitim ve danışmalık yapmak pediyatri hemşirelerinin rol ve sorumluluklarındandır. Bu çalışma pediyatri kliniklerinde çalışan hemşirelerin demografik özelliklerinin aile merkezli bakım hakkındaki bilgi düzeylerine etkisini değerlendirmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma İstanbul Amerikan Hastanesi ve Bahçelievler Medicalpark Hastanesi'nde 15.09.2023-15.11.2023 tarihleri arasında yapılmıştır. Araştırmanın verileri, bilgi formu ve Aile Merkezli Bakım Anketi (AMBA) (Family Centered Care Survey) ile toplanmıştır. Çalışmanın evrenini iki kurumdaki çocuk servislerinde çalışan toplam olarak 77 pediyatri hemşiresi oluşturmuştur. Çalışmanın örnekleminde tüm evrene ulaşılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 25 versiyon programı kullanılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara bakıldığında pediyatri hemşirelerinin %87'sinin aile merkezli bakım hakkında bilgi sahibi olduğu, %56'sının çalıştığı kurumda aile merkezli bakım hakkında eğitim aldığı, %68'nin eğitim hayatında aile merkezli bakım hakkında eğitim aldığı bilgilerine ulaşılmıştır. Pediyatri hemşirelerinin yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi, medeni durum, çocuk sayısı, çalıştığı kurum, hasta sayısı, çalışma süresi, görevi ve çalıştığı birimlerin aile merkezli bakım hakkındaki bilgi düzeylerini etkilediği görülmüştür. Hemşirelerin AMBA genel anket puan ortalamaları 68,4 olarak bulunmuştur. Çalışmada yaş gruplarına göre AMBA toplam puanlarında istatistiksel olarak anlamlı bir fark tespit edilmemiştir (p = 0.002). Kadın ve erkek hemşireler arasında AMBA toplam puanlarında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmaktadır (p = 0.021). Amerikan Hastanesi'ndeki hemşirelerin puan ortalamalarının anlamlı derecede yüksek olduğu görülmüştür (p = 0.014). Pediyatri hemşirelerinin bilgi düzeyi ve AMBA puanlarının karşılaştırılması sonucunda; AMB hemşireler tarafından önemsense de, iş yoğunluğu, bakılan hasta sayının fazla olması ve hastanelerde belli bir standart olmaması sebebiyle hayata geçirmenin zor olduğu saptanmıştır. Çalışmanın Aile Merkezli Bakım Anketi (AMBA) güvenilirlik analizi sonucunda elde edilen Cronbach alfa katsayısı 0, 86 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Family-centered care; It is a philosophy of care that recognizes that families have an important role in maintaining health and well-being. Family-centered care strengthens the participation of the family in the planning, implementation and evaluation stages of health care services. Pediatric nursing has adopted the practice of family-centered care to maximize the child's well-being. Supporting parents' participation in the child's care and providing education and counseling are among the roles and responsibilities of pediatric nurses. This study was planned to evaluate the effect of demographic characteristics of nurses working in pediatric clinics on their knowledge level about family-centered care. The research was conducted at Istanbul American Hospital and Bahçelievler Medicalpark Hospital between 15.09.2023- 15.11.2023. The data of the study were collected with an information form and Family Centered Care Survey (FCCS). The population of the study consisted of a total of 77 pediatric nurses working in pediatric services in two institutions. The entire population was reached in the sample of the study. SPSS 25 version program was used to analyze the data. Considering the findings obtained as a result of the research, it was found that 87% of pediatric nurses had knowledge about family-centered care, 56% received training about family-centered care in the institution where they worked, and 68% received training about family-centered care during their education life. It has been observed that pediatric nurses' age, gender, education level, marital status, number of children, institution they work in, number of patients, working period, duty and the units they work in affect their level of knowledge about family-centered care. The nurses FCCS general survey score average was found to be 68.4. In the study, no statistically significant difference was detected in FCCS total scores according to age groups (p = 0.002). There is a statistically significant difference in FCCS total scores between male and female nurses (p = 0.021). It was observed that the average score of the nurses at the American Hospital was significantly higher (p = 0.014). As a result of comparing the knowledge level and FCCS scores of pediatric nurses; Although family centered care is considered important by nurses, it has been determined that it is difficult to implement it due to the workload, the high number of patients being cared for, and the lack of a certain standard in hospitals. The Cronbach's alpha coefficient obtained as a result of the Family Centered Care Survey (FCCS) reliability analysis of the study was found to be 0.86.