Algılanan kurumsal itibarın çalışan performansına etkisi: Aksaray ilindeki devlet okullarında görev yapan sınıf öğretmenleri üzerine bir araştırma
The effect of perceived institutional reputation on employee performance: A study on primary school teachers working in public schools in Aksaray
- Tez No: 883344
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHTAP ARACI KAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Araştırma, öğretmenlerin kurumsal itibar algıları ve bireysel performanslarını Aksaray il merkezi okullarında görev yapan 103 öğretmen üzerinde yapılan bir çalışma ile değerlendirmiş, sınıf öğretmenlerinin kurumsal itibar algıları ve bireysel performans algıları oldukça yüksek olarak ölçülmüştür. Çalışmanın odak noktası, kurumsal itibar algısının bireysel performans algısı üzerindeki etkisini ortaya koymaktır. Araştırma sonuçlarına göre öğretmenlerin kurumsal itibar algıları arttıkça bireysel performans algıları da artmaktadır. İkinci olarak, öğretmenlerin kurumsal itibar algıları ile bireysel performans algılarının çeşitli demografik özellikler (cinsiyet, eğitim durumu, yaş, okuldaki çalışma yılı ve mesleki tecrübe) açısından farklılık gösterip göstermediği incelenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, öğretmenlerin bireysel performans algılarının mesleki tecrübeleri arttıkça arttığı, öğretmenler arasında yapılan kurumsal itibar ve bireysel performans değerlendirmelerinde cinsiyet, eğitim durumu veya yaş gibi faktörlerin belirleyici olmadığı görülmüştür. Bu, kamu sektörü için önemli bir bulgu olup, kurumların öğretmenleri farklı demografik özelliklere sahip olsalar dahi benzer bir şekilde değerlendirdiğini ve teşvik ettiğini ortaya koymakta, kamu kurumlarının, şeffaf, adil ve hesap verilebilir bir yönetim anlayışı benimseyerek, öğretmenlerin ve diğer çalışanların kurumsal itibar algılarını güçlendirmelerinin önemini vurgulamaktadır. Sonuç olarak, bu çalışma, kurumsal itibarın sadece bir tercih değil, aynı zamanda bir zorunluluk olduğunu ve kamu sektöründe çalışanların performansını doğrudan etkileyebileceğini göstermektedir. Kamu kurumlarının, çalışanların kurumsal itibar algılarını ve dolayısıyla performanslarını artırabilmek için stratejik ve etkin politikalar geliştirmeleri gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The research evaluated teachers' institutional reputation perceptions and individual performances through a study conducted on 103 teachers working in Aksaray city center schools, and classroom teachers' institutional reputation perceptions and individual performance perceptions were measured to be quite high. The focus of the study is to examine whether teachers' perceptions of institutional reputation and their individual performances differ in terms of various demographic characteristics (gender, educational status, age, years of working at school and Professional experience). According to the results obtained, it was determined that teachers' perceptions of institutional reputation and individual performance did not show a significant difference with the sevariables. The research has shown that factors such as gender, educational background or age are not determining factors in institutional reputation and individual performance evaluations among teachers. This is an important finding for the public sector, revealing that institutions evaluate and encourage teachers in a similar way, even if they have different demographic characteristics. This study also states that the perception of corporate reputation has a positive effect on teachers' job performance and that this perception increases teachers' motivation and help sthemper form higher. These results emphasize the importance of public institutions strengthening the corporate reputation perceptions of teachers and other employees by adopting a transparent, fair and accountable management approach. In conclusion, this study shows that corporate reputation is not only a choice but also a necessity and can directly affect the performance of employees in the public sector. Public institutions need to develop strategic and effective policies in order to increase employees' perception of corporate reputation and there fore their performance.