Çorum ilinin demografik ve sosyal istatistiklerinin analizi (1935-1960)
Analysis of demographic and social statistics of Çorum province (1935-1960)
  1. Tez No: 883346
  2. Yazar: GAMZE ŞAHİNDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT TOPAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Çorum İli Demografik ve Sosyal İstatistik Analizi" başlıklı bu çalışma, Çorum ilinin demografik yapısı, sosyal dinamikleri ve ekonomik gelişimini kapsamlı bir şekilde ele almaktadır. Çalışma, Çorum'un tarihsel süreçte geçirdiği nüfus hareketleri, eğitim-öğretim durumu, iş gücü yapısı, kentleşme oranları ve sosyal hizmetler gibi çeşitli alanlardaki değişimleri analiz etmektedir. Çorum'un nüfus hareketleri, ilin demografik yapısının anlaşılmasında temel bir rol oynamaktadır. 1927 yılında 153,000 olan nüfus, 2023 yılında 530,000'e ulaşmıştır. Bu artış, kırsal kesimden şehir merkezlerine gerçekleşen iç göçler ve doğurganlık oranlarındaki değişimlerle açıklanabilir. Özellikle 1950'li yıllardan itibaren tarımda makineleşme ve sanayileşme politikaları, kırsal nüfusun kentlere göç etmesine yol açmıştır. Eğitim-öğretim durumu, Çorum'un sosyo-ekonomik kalkınmasında kritik bir öneme sahiptir. 1927 yılında %10 olan okur-yazarlık oranı, 2023 yılında %98'e yükselmiştir. Bu başarı, il genelinde eğitim hizmetlerinin yaygınlaşması ve eğitimde cinsiyet eşitliğinin sağlanmasıyla mümkün olmuştur. İş gücü yapısı incelendiğinde, 1950'de iş gücünün %70'i tarım sektöründe iken, 2023'te bu oran %20'ye düşmüş, sanayi ve hizmet sektörlerinde çalışanların oranı %40'a yükselmiştir. Kentleşme süreci de önemli bir faktördür; 1927'de %25 olan kentleşme oranı, 2023'te %65'e yükselmiştir. Bu süreç, köylerden şehir merkezlerine gerçekleşen iç göçler ile hızlanmıştır. Çalışma, Çorum'un demografik ve sosyal yapısının tarihsel süreçteki değişimlerini kapsamlı bir şekilde incelemektedir.
Özet (Çeviri)
This study titled“Demographic and Social Statistics Analysis of Çorum Province”comprehensively addresses the demographic structure, social dynamics and economic development of Çorum province. The study examines the population movements, education and training situation, workforce structure, urbanization rates that Çorum has experienced in the historical process. It analyzes changes in various areas such as Çorum's population movements and social services. The population, which was 153,000 in 1927, reached 530,000 in 2023. This increase is due to internal migration from rural areas to city centers. It can be explained by the changes in agricultural rates. Especially since the 1950s, mechanization and industrialization policies in agriculture have led to the migration of the rural population to cities. It is of critical importance. The literacy rate, which was 10% in 1927, increased to 98% in 2023. This success was made possible by expanding educational services throughout the province and ensuring gender equality in education. When the workforce structure is examined, while 70% of the workforce was in the agricultural sector in 1950, this rate decreased to 20% in 2023, and the proportion of employees in the industry and service sectors increased to 40%. The urbanization process is also an important factor; The urbanization rate, which was 25% in 1927, increased to 65% in 2023. This process was accelerated by internal migration from villages to city centres. The study comprehensively examines the changes in Çorum's demographic and social structure throughout the historical process.