Kariyer basamaklarının sınıf öğretmenlerinin görüşlerine göre değerlendirilmesi
Evaluation of career stages according to the opinions of primary teachers
- Tez No: 883354
- Danışmanlar: PROF. DR. SABAHATTİN ÇİFTÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Öğretmenlik eğitim sisteminin en önemli ögelerinden birisidir. Eğitim sisteminin niteliği öğretmenin niteliğine, motivasyonuna, kendini yenilemesine, geliştirmesine bağlıdır. Kariyer basamakları uygulaması tam da bu amaçla hazırlanmış ve uygulamaya konmuştur. Bu nedenle yapılan bu araştırma sınıf öğretmenlerinin kariyer basamaklarına ve kariyer basamaklarına ve kariyer basamaklarının öğretmenlerin mesleki gelişimlerine olan etkilerine ilişkin görüşlerini ortaya koymayı amaçlamıştır. Bu amaçla Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde görev yapan 17 sınıf öğretmeni araştırmanın çalışma grubunu oluşturmuştur. Nitel araştırma yöntem ve desenlerine göre yürütülen bu araştırmada veri toplama aracı olarak açık uçlu yazılı görüş alama formu geliştirilmiş, toplanan verilerin analizi betimsel analizi yöntemiyle analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular incelendiğinde öğretmenlerin bir kısmı kariyer basamakları uygulamasını gerekli bir uygulama olarak görürken bir kısmı ise gereksiz olarak görmüştür. Kariyer basamaklarının öğretmelerin mesleki gelişimine olumlu bir etkisi olmadığını belirten sınıf öğretmenleri, kariyer basamakları uygulaması için yapılan sınava karşı olduklarını mesleki kıdemle birlikte öğretmenlerin bilgi beceri ve performanslarının da dikkate alınması gerektiğini ifade etmişlerdir. Son olarak kariyer basamaklarının velilerin gözünde öğretmenin itibarını zedeleyeceğini ve kariyer sisteminin genel olarak sonuçlarının olumsuz olacağı, bunun en önemli sebebi olarak da öğretmenler arasında eşitsizliğe ve ayrımcılığa yol açacağı ifade edilmiştir. Kariye basamakları sisteminin belirlenmesinde yeni ölçütler getirilmesi ve öğretmenleri ayrıştıracak bir uygulama yerine farklı bir düzenlemenin yapılması öneri olarak getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Teaching is one of the most important elements of the education system. The quality of the education system depends on the quality, motivation, self-renewal and development of teachers. The career ladder application was prepared and put into practice for this very purpose. For this reason, this study aimed to reveal the views of classroom teachers on career steps and career steps and the effects of career steps on teachers' professional development. For this purpose, 17 classroom teachers working in various regions of Turkey constituted the study group. In this study, which was conducted according to qualitative research methods and designs, an open-ended written opinion form was developed as a data collection tool, and the collected data were analyzed by descriptive analysis method. When the findings were analyzed, it was found that some of the teachers considered the career ladder practice as a necessary practice, while others considered it as unnecessary. Classroom teachers stated that career ladder did not have a positive effect on the professional development of teachers and that they were against the exam for career ladder application and that teachers' knowledge, skills and performance should be taken into consideration along with professional seniority. Finally, it was stated that the career ladder would damage the reputation of the teacher in the eyes of parents and that the career system would have negative consequences in general, and the most important reason for this was that it would lead to inequality and discrimination among teachers. It was suggested that new criteria should be introduced in determining the career ladder system and that a different arrangement should be made instead of a practice that would discriminate teachers.