Öğretmenlerin TÜBİTAK 4004/4005/4006 projelerine yönelik tecrübelerinin ve görüşlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of teachers' experiences and opinions on TÜBİTAK 4004/4005/4006 projects
- Tez No: 961719
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF ATABEK YİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
TÜBİTAK tarafından 2007 yılından bu yana çeşitli sınıf düzeylerindeki öğrencilerden, öğretmen ve öğretmen adaylarına ve toplumun değişik kesimlerine yönelik bilimsel etkinlikler yapmayı teşvik etmek ve bilim-toplum ilişkisini güçlendirmek amacıyla Bilim ve Toplum destek programları, Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları Destekleme Programı (TÜBİTAK 4004), Yenilikçi Eğitim Uygulamaları Destek Programı (TÜBİTAK 4005), TÜBİTAK Bilim Fuarları Destek Programı (TÜBİTAK 4006) gibi çeşitli başlıklarında destekler sağlamaktadır. TÜBİTAK 4004/4005/4006 projelerinde; bilginin toplum ile buluşturulmasını ve yaygınlaştırılmasını, bilginin mümkün olduğunca görselleştirilerek, etkileşimli uygulamalarla anlaşılır bir biçimde kazandırılması amaçlanmış ve bu programa katılan öğretmenlerin incelenmesi için bu çalışma gerçekleştirilmiştir. Bu tür projelerde görev almış birçok öğretmenin, TÜBİTAK projelerine karşı geliştirmiş olduğu ilgi ve tutumlarındaki değişiklik, projelerin hazırlanış ve sunuşlarında karşılaşılan aksaklıklar, bu aksaklıkların nasıl giderilmeye çalışıldığı, öğretmenlerin öğrencilerinden beklentileri ve öğretmenlerin kariyerlerine olan düşünceleri incelenmiştir. Bu çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden olan olgu bilim (fenomenoloji) deseninden yararlanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde MEB bünyesindeki okullarda görev almakta olan farklı branşlardaki 32 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmanın çalışma grubu TÜBİTAK 4004/4005/4006 projelerinde yürütücü/araştırmacı, katılımcı veya danışman rollerinde görev almış öğretmenler arasından olasılıksız örnekleme yöntemlerinden amaçsal örnekleme stratejilerinden biri olan ölçüt örnekleme ile belirlenmiştir. Araştırma verileri araştırmacı tarafından hazırlanan yarı yapılandırılmış öğretmen görüşme formları ile toplanmıştır. Yarı yapılandırılmış görüşme formlarının geçerliliği uzman görüşleri doğrultusunda değerlendirilmiştir. Görüşme formları TÜBİTAK 4004/4005/4006 projelerinde“yürütücü/araştırmacı olarak görev alan öğretmenler”ve“katılımcı veya danışman olarak görev alan öğretmenler”olmak üzere iki farklı şekilde hazırlanmıştır. Görüşmeler ses kayıt cihazları (telefon veya PC) kullanılarak kayıt altına alınmış ve yedeklenmiştir. Bunun sonucunda içerik analizi çalışması ile analizler yapılmıştır. Çalışmadan elde edilen sonuçlara göre, hazırlık çalışmaları yürütülürken karşılaşılan zorlukların başında çeşitli idari, lojistik, maddi ve insan kaynağına bağlı güçlüklerin yaşandığı anlaşılmıştır. Özellikle malzeme temininde güçlükler, bütçe planlamasındaki sınırlılıklar, eğitmen temininde yaşanan belirsizlikler, kurumlarla yapılan resmi yazışmaların uzun zaman alması, öğrencilerin projeye devamsızlığı, idareci desteğindeki ve mekânsal yetersizlikler sıklıkla dile getirilmiştir. Bu sorunları çoğunlukla bireysel inisiyatifle, alternatif planlar oluşturarak, kurumlarla yazılı sözleşme imzalayarak güvence altına alarak ve destekleyici/alternatif kurumlarla iletişim kurarak ortaya çıkan sorunları aşmaya çalıştıklarını belirtmiştir. Öğrencilerin bu tür projelere aktif katılım sağlamalarının özellikle bilimsel süreç becerilerinin geliştirdiğini, problem çözme, eleştirel düşünme ve üretken düşünme gibi üst düzey zihinsel becerilerde pozitif gelişim sağladığı, grup içinde iş birliği yapma yeteneklerini arttırdığını vurgulamıştır. Ayrıca TÜBİTAK projelerine liderlik yapmalarının akademik alanda üretkenliği artırdığı, makale/bildiri sunumları ile kariyerlerine katkı sağladıkları, mesleki ve kişisel gelişimlerine katkı sağladığı, akademik yönden özgeçmişlerine katkı sunduğu, diğer meslektaş ve akademisyenler ile tanışma ve iş birliği imkânı sunulduğu belirlenmiştir. Proje sürecinin oldukça yoğun ve yorucu olduğu ancak öğretmenlerin mesleki kariyer basamakları açısından bir etkisinin olmadığı belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Since 2007, TÜBİTAK has been providing support under various titles such as Science and Society support programs, Nature Education and Science Schools Support Program (TÜBİTAK 4004), Innovative Education Applications Support Program (TÜBİTAK 4005), TÜBİTAK Science Fairs Support Program (TÜBİTAK 4006) in order to encourage scientific activities for students at various grade levels, teachers and teacher candidates and different segments of the society and to strengthen the science-society relationship. In the TÜBİTAK 4004/4005/4006 projects; it was aimed to bring information together with the society and to disseminate it, to provide information in an understandable way by visualizing it as much as possible and with interactive applications, and this study was carried out to examine the teachers who participated in this program. The changes in the interest and attitudes of many teachers who took part in such projects towards TUBITAK projects, the problems encountered in the preparation and presentation of the projects, how these problems were tried to be resolved, the expectations of teachers from their students and the effects on the careers of teachers were examined. In this study, phenomenology design, which is one of the qualitative research methods, was used. The study group of the study consists of 32 teachers from different branches working in schools affiliated with the Ministry of National Education in various regions of Turkey. The study group of the study was determined by criterion sampling, one of the purposive sampling strategies of the non-probability sampling methods, among the teachers who worked as executives/researchers, participants or consultants in TÜBİTAK 4004/4005/4006 projects. The research data were collected with semi-structured interview forms prepared by the researcher. The validity of the semi-structured interview forms was evaluated in accordance with expert opinions. The interview forms were prepared for two different purposes as“teachers who worked as executives/researchers”and“teachers who worked as participants or consultants”in TÜBİTAK 4004/4005/4006 projects. The interviews were recorded and backed up using voice recorders (telephone or PC). As a result, analyses were conducted with content analysis study. According to the results obtained from the study, it was understood that the main difficulties encountered during the preparation studies were various administrative, logistic, financial and human resource-related difficulties. In particular, difficulties in obtaining materials, limitations in budget planning, uncertainties in providing instructors, long time-consuming official correspondence with institutions, students' absenteeism from the project, administrative support and spatial inadequacies were frequently mentioned. It was stated that they tried to overcome these problems mostly with individual initiative, creating alternative plans, securing them by signing written contracts with institutions and communicating with supporting/alternative institutions. It was emphasized that students' active participation in such projects especially improved their scientific process skills, provided positive development in high-level mental skills such as problem solving, critical thinking and creative thinking, and increased their ability to cooperate in groups. It was also determined that leading TUBITAK projects increased productivity in the academic field, contributed to their careers with article/announcement presentations, contributed to their professional and personal development, contributed to their resumes in terms of academics, and provided the opportunity to meet and collaborate with other colleagues and academics. It was stated that the project process was quite intense and tiring, but it did not have an effect on the teachers' professional career steps.