Okul öncesi öğretmenlerinin 2013 okul öncesi eğitim programı hakkındaki görüşleri (Kayseri ili örneği)
The opinions of preschool teachers concerning 2013 preschool education programme (Kayseri sample)
- Tez No: 883404
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET İZZETTİN YILMAZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırmanın amacı; Kayseri İlindeki mili eğitime bağlı okullarda görev yapmakta olan okul öncesi öğretmenlerinin, 2013 okul öncesi eğitim programına yönelik görüşlerini ortaya çıkarmaktır. Nitel ve nicel yöntemlerin birleşimi olan karma yöntem kullanılan bu araştırmanın evrenini Kayseri İlinde milli eğitime bağlı olan resmi anasınıfı ve anaokullarında göre yapan 105 okul öncesi öğretmeni oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak Özsırkıntı'nın (2014) kişisel bilgiler formu ile 4 açık uçlu soru ve Likert tipi beş dereceli 53 maddeden oluşan veri toplama araçları kullanılmıştır. Yapılan araştırmada nicel veriler frekans ve yüzdelik dağılımı, nitel veriler ise içerik analizi yöntemiyle incelenmiştir. Öğretmenlerin programa yönelik genel görüşleri incelenmiş ve sonuç olarak öğretmenlerin, alan ve materyal yetersizliği sebebiyle merkezleri oluşturamaması ve teknolojinin eğitimle yeterince iç içe olmaması gibi konularda sorunlar yaşadığı tespit edilmiştir. Bunun yanı sıra öğretmenin programa yönelik genel grüşlerinin yaş, cinsiyet, meslekteki kıdem, eğitim durumu ve mezun olunan okul değişkenine göre anlamlı düzeyde farklılık göstermediği görülmüştür. Öğretmenlerin okul bahçesinde açık hava dersleri düzenleyerek alternatif öğrenme ortamları oluşturabileceği, çevrimiçi öğrenme platformları kullanarak interaktif dersler düzenleyebilecekleri, ayrıca okullardaki materyal yetersizliğini gidermek için ise geri dönüşüm malzemelerini kullanarak el yapımı materyaller oluşturabilecekleri önerilmiştir. Bulgular literatürle karşılaştırılmış ve olumlu sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the views of preschool teachers working in schools affiliated to national education in Kayseri Province on the 2013 preschool education program. The population of this study, which used mixed method, which is a combination of qualitative and quantitative methods, consists of 105 preschool teachers working in official preschools and kindergartens affiliated to national education in Kayseri Province. Özsırkıntı's (2014) personal information form and data collection tools consisting of 4 open-ended questions and 53 Likert-type five-grade items were used as data collection tools. In the study, quantitative data were analyzed using frequency and percentage distribution and qualitative data were analyzed using content analysis. Teachers' general opinions about the curriculum were examined and as a result, it was determined that teachers had problems such as not being able to create centers due to lack of space and materials and not being sufficiently intertwined with technology. In addition, it was seen that teachers' general opinions about the program did not differ significantly according to age, gender, seniority in the profession, educational status and graduated school variable. Teachers can create alternative learning environments by organizing outdoor lessons in the school garden, organize interactive lessons using online learning platforms, and create handmade materials using recycled materials to overcome the lack of materials in schools.