Erken cumhuriyet dönemi mimarisinin günümüz kent ve kültür politikaları üzerine etkileri: Ankara Ulus örneği
The effects of early republican architectural understanding on current urban and cultural policies: Ankara Ulus eample
- Tez No: 883403
- Danışmanlar: PROF. DR. ASLI AKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültür Politikaları ve Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Savaş işgal, yıkım ,kıyım ve felaketlerden ekonomik imkansızlıklardan özetle bu olanaksızlıklar içinde küllerinden yeni baştan doğan yepyeni devlet olan genç Cumhuriyetin güvenlik ve yeniliklerin ardından hedefi ele aldığı ,şehircilik,imar kent planlama yapım işleri olmuştur.Öncesinde imar durumu mevcut olmayan Ankara'ya Cumhuriyet ilanı, başkent seçilmesi ardından çağdaş , etkin,önemli bir mimari üslubun ,kişiliğin uygulanıp kazandırıldığını görmekteyiz, 1920-1945 devresinde batılı ekoller ve Avrupa'lı mimarların görülen etkileri ardından ulusal mimari usluba değinildi. Sonraki zaman sürecinde ülkemizde görülen neoklasik özellikler üzerinde duruldu. Bu araştırmamızda erken cumhuriyetin mimari yapılaşma kent planlama başta olmak üzere hukuksal yazılı, sözlü kültürel, sosyal aile, cemiyet ilişkileri bazındaki devrim değişim, gelişmelerinin dönemin koşulları göz önüne alınarak kent merkezi Ulus çevresi başta olmak üzere, görülen kültürel kod ve değişimlerinin günümüz Türkiye'sine olan kültürel kod değişim ve politikaları üzerine etkilerini değerlendirmeye çalıştık. Sonuç bölümünde de 1920-1945 devresinde genç Cumhuriyetin geçirmiş olduğu Ankara kentinin özellikle Ulus bölgesinin özelinde mimari uslup, kent planlama projeleri, sofra adabı, mutfak kültüründen aile ilişkilerine yazıya, sosyal yaşama vurduğu damga, etki, üretilen bu kültür politikarı, kültürel kodların günümüz kent politikaları üzerine etkileri Ankara Kent Örneği üzerinden araştırılıp değerlendirilmeye çalışıldı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT War, occupation, destruction, massacre and disasters, economic impossibilities, in short, the young Republic, which was a brand new state rising from the ashes in these impossibilities, focused on urban planning, urban planning and construction works after security and innovations. The declaration of the Republic in Ankara, which had no zoning status before. After being chosen as the capital city, we see that a contemporary, effective and important architectural style and personality was implemented and gained. Following the influence of western schools and European architects in the period 1920-1945, the national architectural style was mentioned. In the following period, neoclassical features seen in our country were emphasized. In this research, we examine the effects of the cultural codes and changes seen in the early republic, especially in the architectural structuring, urban planning, written, oral, cultural, social, family and society relations, considering the conditions of the period, and the cultural codes and changes seen in the city center, Ulus and its surroundings, to today's Turkey. We tried to evaluate its effects on cultural code change and policies. In the conclusion section, we discussed the architectural style, urban planning projects, table manners, culinary culture, family relations, and influence it put on social life, the cultural policies produced, the cultural codes in today's urban policies, especially in the Ulus region of Ankara, where the young Republic lived in the period of 1920-1945.