MMP-9 and MMP-2 gene expression levels in bipolar disorder: Evaluating relationships with clinical features and childhood traumatic experiences
Bipolar bozuklukta MMP-9 ve MMP-2 gen ifade düzeyleri: Klinik özellikler ve çocukluk çağı travmatik deneyimleri ile ilişkinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 883406
  2. Yazar: ZİLAN KOP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEREN ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Genetik, Psikiyatri, Biology, Genetics, Psychiatry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
ECM tüm doku ve organlarda hücre dışı ortamını oluşturan karmaşık bir ağdır. Beynin yapısal bileşeni olarak da görev yapan ECM, nöronal işlev ve beynin çevresel uyaranlara tepkisi için önemli iki süreç olan nöroplastisite ve nöroinflamasyonun düzenlenmesinde önemli bir rol oynar. ECM düzenlemesinin önemli bir yönü, ECM'nin bozulması ve yeniden şekillendirilmesinden sorumlu bir enzim ailesi olan MMP'lerdir. MMP'ler arasında MMP-9 ve MMP-2 beyinde önemli bir rol oynamaktadır. MMP-9, ECM proteinlerini parçalayarak ve sinapsların yapısını yeniden şekillendirerek sinaptik plastisitenin modüle edilmesinde rol oynar. MMP-2 sinir sistemi gelişimi sırasında hücre göçünü ve akson büyümesini düzenler. ECM, MMP'ler ve bunların nöroplastisite ve nöroinflamasyondaki rolleri de bipolar bozuklukla ilişkilendirilmiştir. BD, epizodik ruh hali değişimleri ile karakterize ciddi bir akıl hastalığıdır. Çalışmalar, ECM bileşimi ve MMP aktivitesindeki değişikliklerin bipolar bozukluğu olan hastalarda meydana gelebileceğini ve bozukluğun patofizyolojisi ile ilişkili olabileceğini göstermiştir. Bu çalışma, moleküler biyoloji ve psikiyatri arasındaki arayüzde temel soruları ele almaktadır. Çalışmanın amacı, BD'li ve sağlıklı bireylerde MMP-9 ve MMP-2 ifade düzeylerini karşılaştırmak ve bu gen ifadeleri ile klinik özellikler ve çocukluk çağı travmatik deneyimleri arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Sonuçlar, MMP-9 ve MMP-2 gen ifade düzeylerinde BD'li ve sağlıklı bireyler arasında anlamlı bir fark olmadığını göstermiştir. Ayrıca, klinik özellikler ve çocukluk çağı travmatik deneyimleri ile MMP-9 ve MMP-2 gen ifade düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
ECM is a complex network that forms the extracellular environment in all tissues and organs. Serving as a structural component of the brain, the ECM plays an important role in the regulation of neuroplasticity and neuroinflammation, two processes important for neuronal function and brain response to environmental stimuli. An important aspect of ECM regulation is MMPs, a family of enzymes responsible for ECM degradation and remodeling. Among MMPs, MMP-9 and MMP-2 play an important role in the brain. MMP-9 is involved in the modulation of synaptic plasticity by degrading ECM proteins and structural reorganization of synapses. MMP-2 regulates cell migration and axon growth during the development of the nervous system. ECM, MMPs and their roles in neuroplasticity and neuroinflammation have also been associated with bipolar disorder. BD is a serious mental illness characterized by episodic mood swings. Studies have shown that alterations in ECM composition and MMP activity can occur in patients with BD and may be related to the pathophysiology of the disorder. This study addresses fundamental questions at the interface between molecular biology and psychiatry. The aim of the study was to compare MMP-9 and MMP-2 expression levels in individuals diagnosed with BD and healthy controls and to investigate the relationship between these gene expressions and clinical features and childhood traumatic experiences. The study showed that no significant difference in gene expression levels between individuals with BD and healthy controls. There was also no significant relationship between clinical characteristics and childhood traumatic experiences and gene expression levels.