Uzaktan veya hibrit çalışma modelinde çalışanların bilgi güvenliği davranışları
Information security behaviors of employees in remote or hybrid working model
- Tez No: 883407
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESMA ERGÜNER ÖZKOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Son yıllarda internet, bilgisayar akıllı telefon ve elektronik cihazlar gibi dijital teknolojiler, tüm sektörlerin dönüşmesine ve işletme organizasyonlarında değişiklikler yapılmasına neden olmuştur. Covid-19 ile birlikte ülkemizde ve dünyada artan dijitalleşme ihtiyacı, özelikle bilişim başta olmak üzere bütün sektörlerdeki işletmelerin uzaktan veya hibrit çalışma sistemlerine geçmesi ile yeni bir dönem başlatmıştır. Çalışanların uzaktan veya hibrit çalışma modelini benimseme süreci, ek bilgi güvenliği tehditlerini de beraberinde getirmiştir. Bu çalışmanın temel amacı, uzaktan veya hibrit çalışanların bilgi güvenliği davranışlarını belirlemeye olanak tanıyacak bir ölçme aracının Türkiye uyarlamasını yapmaktır. Araştırmada uzaktan veya hibrit çalışanların bilgi güvenliği davranışlarının: şifre yönetimi, altyapı güvenlik yönetimi, e-posta yönetimi, kurumsal güvenlik politikası, kurumsal destek ve eğitim ve güvenlik algısına göre belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla gerçekleştirilen çalışmaya Ankara ilinde yaşayan uzaktan veya hibrit çalışma modelinde çalışan 320 kişi katılmıştır. Ölçeğin yapı geçerliliği yapısal eşitlik modellemesi ile faktör analizi yapılarak test edilmiştir. Analizler uyarlanan ölçeğin Türkiye'de uzaktan veya hibrit çalışanların bilgi güvenliği davranışlarının değerlendirilmesi için geçerli ve güvenilir bir araç olduğunu göstermektedir. Sonuçlar, özellikle eğitim düzeyi ve yaşın bilgi güvenliği farkındalığı üzerinde belirgin bir etkisi olduğunu ortaya koymaktadır. Uzaktan çalışanların Hibrit çalışanlara göre bilgi güvenliği davranışı konusunda daha bilinçli olduğunu göstermektedir. Yüksek lisans mezunları, ön lisans mezunlarına kıyasla daha yüksek bir farkındalığa sahiptir. Ayrıca, 38-44 yaş grubundaki bireyler, 45-50 yaş grubuna göre bilgi güvenliği konusunda daha bilinçlidir. Araştırma genel olarak çalışanların bilgi güvenliği farkındalık düzeylerinin yüksek olduğunu, ancak bazı demografik faktörlere bağlı olarak değişiklik gösterdiğini göstermektedir. Bu çalışma elde edilen bulgular, bilgi güvenliği farkındalığını artırmak için eğitim ve politika geliştirilmesinin önemine dikkat çekmektedir. Sektör bazında farkındalık iii programlarının ve güvenlik önlemlerinin uygulanması güncellemesi gerekliliği de vurgulanmaktadır. Bu bağlamda, gerçekleştirilen tez çalışmasında, işletmeler ve politika yapıcılar için bilgi güvenliği farkındalığını artırma ve güvenli davranışları teşvik etme açısından değerli çıkarımlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In recent years, digital technologies such as the internet, computers, smartphones, and electronic devices have led to the transformation of all sectors and necessitated changes in business organizations. The increased need for digitalization, especially with the onset of Covid-19, has ushered in a new era as businesses across all sectors, particularly in information technology, have transitioned to remote or hybrid working models. The process of employees adopting remote or hybrid working models has also brought additional information security threats. The primary aim of this study is to adapt a measurement tool to the Turkish context that will enable the assessment of information security behaviors of remote or hybrid workers. The research aims to determine the information security behaviors of remote or hybrid workers based on password management, infrastructure security management, email management, corporate security policy, corporate support and training, and security perception. A total of 320 individuals residing in Ankara who work in a remote or hybrid model participated in this study. The construct validity of the scale was tested through factor analysis using structural equation modeling. The analyses indicate that the adapted scale is a valid and reliable tool for evaluating the information security behaviors of remote or hybrid workers in Turkey. The results particularly reveal that educational level and age have a significant impact on information security awareness. Remote workers are shown to be more conscious of information security behavior compared to hybrid workers. Master's degree graduates have higher awareness compared to associate degree graduates. Furthermore, individuals aged 38-44 are more conscious of information security than those aged 45-50. The research generally shows that the level of information security awareness among employees is high, but it varies depending on certain demographic factors. v The findings of this study highlight the importance of developing education and policies to enhance information security awareness. The necessity of updating sector-specific awareness programs and security measures is also emphasized. In this context, the thesis study provides valuable insights for businesses and policymakers in terms of increasing information security awareness and promoting secure behaviors.