The relationship between interactive imagery and shared mental models in design environment
Tasarım ortamında etkileşimli imgelem ve paylaşılan zihinsel modeller arasındaki ilişki
  1. Tez No: 542097
  2. Yazar: GİZEM YAZICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FEHMİ DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışma tasarım öğrenme ortamında etkileşimli imgelem ve paylaşılan zihinsel modeller arasındaki ilişkiyi araştırmaktadır. Tez kapsamında, tasarım, tasarım öğrenme ve tasarımın bilişsel bileşenleri üzerine odaklanılmaktadır. Araştırmada, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) üçüncü sınıf mimarlık bölümü öğrencilerinin kavramsal proje gelişim süreçleri incelenmiştir. Araştırma kapsamında, dört öğrenci ve dört stüdyo yürütücüsüyle görüşmeler yapılmış ve onlardan veriler toplanmıştır. Toplanan veriler ve yapılan görüşmeler ile süreç analiz edilmiş ve yorumlanmıştır. Çalışma sonucunda, tasarım öğrenme ortamı olarak stüdyodaki masa kritikleri, jüriler ve panellerde gerçekleşen etkileşimli imgelem ve paylaşılan zihinsel modellerin öğrencilerin kavramsal proje gelişim süreçlerini etkilediği öne sürülmüştür. Bu çalışmada olduğu gibi, birden fazla stüdyo yürütücüsünün rotasyon yöntemi ile yürüttüğü stüdyoda, öğrencinin daha fazla etkileşimli imgeleme ve daha fazla zihinsel modele maruz kalmasıyla, hem avantaja hem de dezavantaja sahip olabileceği üzerine yorum getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study explores the relationship between interactive imagery and shared mental models in a design learning environment. The thesis focuses on design, design learning, and the cognitive components of design. In this research, conceptual project development processes of Izmir Institute of Technology third class architecture students from a studio where four instructors gave desk critiques on a rotational basis are examined. Within the scope of the study, interviews were conducted with four students and four studio instructors. The process was analyzed and interpreted with the collected data and interviews. It is argued that interactive imagery and shared mental models, which are shaped in the studio's desk critiques, juries and panel reviews, affect the students' conceptual project development. It is possible to conclude that if there are more than one studio instructor giving desk critiques on a rotational basis, students may have both advantages and disadvantages.