Kırıkkale ve çevresinde köpeklerde Respiratorik Coronavirus (CRCOV) prevalansının araştırılması
Investigation of the prevalence of Respiratoric Coronavirus in dogs in Kırıkkale and surrounding provinces
- Tez No: 883429
- Danışmanlar: PROF. DR. BUĞRAHAN BEKİR YAĞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Köpeklerin akciğerler ve diğer solunum organlarındaki rahatsızlıkların genellikle uygun bir tedavi ile iyileştirildiği görülmekte olup; tedavi edilmezse, hipoksemi ve sepsis gibi ciddi sorunlarla karşılaşılacağı bilinmektedir. Köpek Respiratorik Coronavirusu (CRCoV), ilk olarak 2003 yılında Birleşik Krallık'ta solunum yolu hastalığı olan bir grup barınak köpeğinde tanımlanarak günümüzde dünya çapında köpeklerde tespit edildiği bildirilmektedir. Hastalık, klinik solunum yolu belirtileri olan ve olmayan köpeklerde bulunabilir. Respiratorik Coronavirusün köpeklerde karşımıza çıkan solunum yolu şikayetlerinin oluşumunda hangi düzeyde etkili olduğunun araştırılması ve prevalansının belirlenmesi bu çalışmanın amacını oluşturmaktadır. Tez kapsamında Kırıkkale Üniversitesi Veteriner Fakültesi Hastanesine, belediye barınaklarına, Kırıkkale ve çevresinde bulunan özel veteriner kliniklerine getirilen solunum yolu problemi olan 100 köpek çalışmaya dahil edilmiştir. Bu amaçla CRCoV varlığını tespit etmek amacıyla nasal ve farangeal sürüntü örneklerinden RT-PCR tekniği kullanılarak analiz edildi. Analizler sonucunda Kırıkkale ve çevresinde köpeklerde CRCoV görülme sıklığı %2 (2/100) olarak tespit edilmiştir. Çalışmamızın ülkemizde köpeklerde Respiratorik Coronavirusünün (CRCoV) varlığını tespit etmek amacıyla yapılan ilk çalışma olması nedeniyle bundan sonraki çalışmalara kaynak teşkil edeceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Diseases in the lungs and other respiratory organs of dogs are usually cured with appropriate treatment. If left untreated, serious problems such as hypoxemia and sepsis occur. Canine respiratory coronavirus (CRCoV) was first identified in the United Kingdom in 2003 in a group of shelter dogs with respiratory disease. It is now detected in dogs worldwide. The disease can be found in dogs with and without clinical respiratory signs. This study aims to investigate to what extent the respiratory coronavirus is effective in the formation of respiratory complaints and to determine its prevalence in dogs. Within the scope of the thesis, 100 dogs with respiratory problems were included in the study. These were dogs brought to Kırıkkale University Veterinary Faculty Hospital, municipal shelters, and private veterinary clinics in Kırıkkale and its surroundings. Nasal and pharyngeal swab samples were analyzed using the RT-PCR technique to detect the presence of CRCoV. Analyzes showed that the incidence of CRCoV in dogs in Kırıkkale and its surroundings was 2% (2/100). This is the first study conducted in Turkey to detect the presence of canine respiratory coronavirus (CRCoV). Therefore, it will form a basis for future studies and provide an insight to the researchers.