Farklı ortam sıcaklıklarında uygulanan fonksiyonel eşik güç uygulamalarının bisiklet sporcularının hidrasyon durumlarına etkisi
The effect of functional threshold power test performed at different ambient temperatures on hydration status of cyclists
- Tez No: 883431
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKAL ARSLANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sinop Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışma; bisiklet sporcularına uygulanan fonksiyonel eşik güç (FTP) test protokolünün farklı sıcaklık derecelerinde hidrasyon durumlarına etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmanın örneklemi gönüllülük ilkesi esas alınarak belirlenen, en az 2 yıl aktif olarak bisiklet sporu yapan, toplam 12 sporcu (yaş:19,91±5,1 boy:168,±10, ağırlık:57,34±11,33) katılmıştır. Deneklerin boy uzunluğu ve vücut ağırlığı ölçümleri alınarak 3 farklı ortam sıcaklıklarında (16,23,30℃) FTP test protokolü uygulanmıştır. Sporcuların hidrasyon durumlarını belirlemek için 4 farklı durumda (ısınma öncesi, test öncesi, test sonrası, soğuma bitiş) Mx3 hidrasyon cihazı ile ölçümleri alınmıştır. Verilerin istatistiksel analizlerinde ve değerlendirilmesinde SPSS 23.0 paket programı kullanılmıştır. Verilerin normallik varsayımı Shapiro-Wilk testi ile sınanmıştır. Normal dağılımına göre parametrik testlerden One-Way ANOVA ve Repeated Measures ANOVA ve Post Hoc testlerden Benferroni testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the hydration status of cyclists at different temperature conditions during the Functional Threshold Power (FTP) Test protocol. The sample of the study consisted of 12 athletes (age: 19.91±5.1, height: 168±10 cm, weight: 57.34±11.33 kg) who have been actively cycling for at least 2 years and were selected based on the principle of voluntarism. After measuring the participants' height and body weight, the FTP test protocol was applied in three different ambient temperatures (16, 23, 30℃). To determine the hydration status of the athletes, measurements were taken with the Mx3 hydration device in four different conditions (before warm-up, before the test, after the test, after cool-down). SPSS 23.0 software was used for statistical analysis and evaluation of the data. The normality assumption of the data was tested with the Shapiro-Wilk test. Based on the normal distribution, One-Way ANOVA, Repeated Measures ANOVA, and Benferroni tests were applied as post-hoc tests.