Çeşitli sınır şartlarında fgm kirişin dinamik analizi
Dynamic analysis of functionally graded beam under various boundary conditions
  1. Tez No: 343839
  2. Yazar: MEHMET SİNAN UYGUR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CİHAN DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Teorisi ve Kontrol Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmada, yay ve sönüm elemanlarıyla desteklenmiş, uzunluğu L, genişliği b ve yüksekliği h olan fonksiyonel derecelendirilmiş kirişin, yay (k), sönüm (c) katsayıları, kiriş elastiklik modulü oranı (Eoran) ve kuvvet kanunu üstelinin (n) değişimine bağlı olarak harmonik analizi yapılmıştır. FD kirişin, üzerine uygulanan noktasal kütle ve yayılı yük değişimleri altındaki ve son olarak ise, farklı ortam sıcaklıklarındaki harmonik analizi gerçekleştirilmiştir. Sisteme ait hareket denklemleri, Euler-Bernoulli kiriş teorisine dayanılarak, Lagrange denklemlerinden faydalanılarak çıkarılmıştır. Sonlu elemanlar yönteminden (FEM) faydalanılarak yakınsama analizi sonucu 64 eşit parçaya ayrılan FD kirişin harmonik analizi MATLAB? de yazılan program ile gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study harmonical analyses of functionally graded beam whose length, width and height are equals to L, b and h respectively are implemented with respect to spring and damping coefficients, elasticity module ratio and power law exponent. Mentioned harmonical analyses are performed firstly for variations of point mass applied on FG beam, secondly for variations of distrubuted load that FG beam was exposed and finally for different environment temperatures. Equations of motion of system are derived using lagrange equations by means of Euler-Bernoulli beam theory. Harmonical analyses of FG beam which being divided to 64 equal parts as a result of the approximation analysis of finite element method are performed via MATLAB.