Neoadjuvan kemoterapi alan aksilla pozitif meme kanseri hastalarında platelet/lenfosit ve nötrofil/lenfosit oranlarının aksiller tam yanıtı öngörmedeki prediktif değeri
Predictive value of platelet/lymphocyte and neutrophil/lymphocyte ratios in prediction of complete axillary response in axilla-positive breast cancer patients receiving neoadjuvant chemotherapy
- Tez No: 883450
- Danışmanlar: PROF. DR. NAMIK ÖZKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Amaç: Meme kanseri; kadınlarda en sık görülen malignitedir ve dünya çapında kanser ölümlerinin ana nedenlerinden biridir. Meme kanserinde cerrahi öncesi uygulanan ve tümörün evresini küçültmesi beklenen medikal tedavi, neoadjuvan kemoterapi (NAK)'dir. Meme kanserli hastalarda NAK tedavisine aksillada ve memede patolojik tam yanıt (PCR), hastanın sağkalımını ve tedavi protokollerine vereceği tepkiyi öngörmek için önemli birer faktördür. Bu çalışmada, NAK öncesi/sonrası nötrofil/lenfosit oranı (NLR) ve platelet/lenfosit oranı (PLR) ile aksiller PCR arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Ocak 2017-Temmuz 2023 tarihleri arasında, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversite Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği'nde, lokal ileri meme kanseri nedeniyle NAK tedavisi alan ve sonrasında ameliyat edilen, kemoterapi öncesi aksiller lenf nodu (LN) (+) olan 131 kadın hasta tespit edildi ve retrospektif olarak incelendi. Hastaların NAK öncesi ve hemen sonrası PLR ve NLR değerleri ele alındı. Yaş, tümör boyutu, patolojik alt tipler, Luminal A, Luminal B, Triple Negatif (TN), Her-2 pozitifliği, multifokalite, Ki-67≥14 faktörlerinin aksiller PCR'a etkileri de araştırıldı. PLR değeri için ROC (receiver-operating caracteristic) analizi yapılarak eğri altı alanı (AUC) ve cut-off değeri hesaplandı. Tek değişkenli analiz yapıldı. Tek değişkenli analizde anlamlı çıkan faktörlerle lojistik regresyon testi yapılarak bağımsız prediktif faktörler saptandı. Bulgular: Çalışmadaki hastaların %39'unda (n=51) aksiller PCR olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Objective: Breast cancer is the most common malignity and main cause of cancer death affecting women worldwide. The medical treatment applied prior to surgery in breast cancer and expected to shrink the stage of the tumor is neoadjuvan chemotherapy (NAC). Pathological complete response (PCR) in the axilla and breast to NAC treatment is important to predict the patient's response to treatment protocols. In this study, we wanted to see the relationship between neutrophil/lymphocyte ratio (NLR) and platelet/lymphocyte ratio (PLR) before and after NAC values and axillary PCR. Materials and Methods: Between January 2017 - July 2023, 131 female patients who received NAC and then had surgery due to locally progressing breast cancer at Tokat Gaziosmanpasa University Hospital General Surgery Clinic were considered retrospective. PLR and NLR values of the patients before and immediately after NAC, the patients' age, pathological subtypes, tumor size, being Triple Negative (TN), Luminal A, Luminal B, Her-2 positivity, multifocality, Ki-67≥14 were discussed. For the PLR value, ROC (receiver-operating characteristic) analysis was performed and the area under curve (AUC) and cut-off value were calculated. Univariate analysis was performed. Independent predictive factors were tried to be determined by performing a logistic regression test with the factors that were significant in univariate analysis. Significant p value was considered