Sinoviyal sıvı kökenli mezenkimal kök hücrelerin diz eklemi tam kat kıkırdak hasarı tamirine etkisi
Effect of synovial fluid-derived mesenchymal stem cells on repa-iring full-thickness cartilage damage in the knee
  1. Tez No: 883460
  2. Yazar: BÜŞRA TOKMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ULUKAN İNAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Kıkırdak lezyonları, çağımızın en sık morbidite sebebi hastalığı osteoartritin öncü lezyonlarıdır. Osteoartrite gidişi önlemek için kıkırdak lezyonlarında iyileşme- nin sağlanması önemli bir araştırma konusudur. Literatürde hem kök hücre tedavisinin hem eksozom tedavisinin kıkırdak lezyonlarında iyileşmeyi desteklediği yönünde ça- lışmalar mevcuttur. Biz de çalışmamızda bu iki molekülün rejeneratif etkisinin tam kat kıkırdak hasarında tedavi etkinliklerini değerlendirmeyi, bunları standart tedavi yön- temi olan mikrokırık ile karşılaştırmayı amaçladık. Çalışmamızda 11 adet tavşanın her iki dizi kullanıldı. Tavşanların dizlerinde tam kat kıkırdak hasarı oluşturulduktan sonra postoperatif 0. günde, 4. haftada ve 8. haftada intraartiküler enjeksiyonları yapıldı. 1. gruba sinoviyal sıvı kökenli kök hücrelerden alınan eksozomlar, 2. gruba sinoviyal sı- vıdan elde edilen kök hücreler, 3. gruba mikrokırık tedavisi uygulandı. 4. grup pozitif kontrol grubu, 5. grup negatif kontrol grubu, 6. grup Sham kontrol grubu olarak plan- landı. 3. Ayın sonunda tüm tavşanlar sakrifiye edildi. Kıkırdak hasarındaki iyileşme ICRS skorlama sistemi, H&E ve IF boyama ile değerlendirildi. Mezenkimal kök hücre ve eksozom ile tedavi edilen grupta iyileşmenin hiyalin kıkırdak niteliğinde olduğu, ICRS skorlarının hasar ve mikrokırık grubundan anlamlı olarak yüksek olduğu izlendi. Eksozom grubunun ICRS skorları kök hücre grubundan bir miktar yüksek olsa da is- tatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmadı. İki yöntemin de fibröz içeriği düşük na- türel kıkırdak yapısında bir iyileşme dokusu sağlayan, etkin tedavi yöntemleri olduğu kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Cartilage lesions are the precursor lesion of os- teoarthritis, which is the most common cause of morbidity. Ensuring the healing of cartilage lesions to prevent the progression to osteoarthritis is important. In our study, we aimed to evaluate the regenerative effects of exosomes and mesenchymal stem cells(MSC) in the treatment of full-thickness cartilage injuries and compare them with the standard microfracture treatment. 11 New Zealand male rabbits were used. Both knees of the rabbits were subjected to full-thickness cartilage injuries after which, the procedure continued with intra-articular injections at day 0, week 4 and week 8. Group 1 received exosomes subtracted from synovial fluid-derived MSC, Group 2 received stem cells derived from synovial fluid, and Group 3 received microfracture treatment. Group 4 served as the positive control group, Group 5 as the negative control group, and Group 6 as the Sham control group. At the end of the 3rd month, rabbits were sacrificed. Healing of cartilage lesions was evaluated using the International Cartilage Repair So- ciety(ICRS) scoring system, H&E staining, and immunofluorescence staining. It was observed that the healing in the group treated with MSC and exosomes was of hya- line cartilage quality, with significantly higher ICRS scores compared to the injury and microfracture groups. Although the ICRS scores of the exosome group were slightly higher than those of the stem cell group, no statistically significant difference was de- tected. We believe that both methods provide effective treatment modalities that yield a healing tissue with low fibrous content and that resembles native cartilage structure.