Pilates yapan kadınlarda germe egzersizlerinin primer dismenore semptomları ve ağrı üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of stretching exercises on primary dysmenorhea symptoms and pain in women performing pilates
- Tez No: 883481
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYBÜKE ERSİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Atlas Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Primer dismenore (PD), pelvik veya karın ağrısı ile karakterize olup bir dizi semptomun eşlik ettiği yaygın bir jinekolojik durumdur. Prevalansı yadsınamayacak biçimde yüksek olan primer dismenore, kadınların yaşam kalitesini önemli ölçüde etkileyen ve üretkenliği azaltan bir sendromdur. Tedavide egzersiz protokolleri ön plana çıkmaktadır. Bu çalışmanın amacı, primer dismenoreli kadınlarda pilatese ek olarak verilen germe egzersizlerinin primer dismenore semptomları ve ağrı üzerine etkilerinin incelenmesidir. 20 PD'li kadın, müdahale grubu ve kontrol grubu olmak üzere 10'ar kişilik iki gruba ayrılmıştır. Müdahale grubuna 8 hafta boyunca haftada 3 gün çevrimiçi olarak germe egzersizleri yaptırılmıştır. Değerlendirmeler müdahale öncesi ve sonrası olmak üzere 2 kez uygulanmıştır, ağrı Vizüel Analog Skala ile, menstrual semptomlar Menstruasyon Semptom Ölçeği ile, yaşam kalitesi ise Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği-Kısa Form ile değerlendirilmiştir. Tedavi öncesi ve sonrasında yapılan değerlendirmeler sonucunda müdahale grubundaki katılımcıların ağrı düzeylerinde ve menstruasyon semptomları skorlarında kontrol grubuna kıyasla istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar görülürken (p0,05). Sonuç olarak primer dismenorede menstrual ağrı ve menstrual semptomlarının şiddetini azaltmada germe egzersizlerini içeren telerehabilitasyon programları kullanılabilir bir tedavi yöntemidir.
Özet (Çeviri)
Primary dysmenorrhea (PD) is a common gynecological condition characterized by pelvic or abdominal pain and accompanied by a range of symptoms. Primary dysmenorrhea, whose prevalence is undeniably high, is a syndrome that significantly affects women's quality of life and reduces productivity. Exercise protocols come to the fore in treatment. The aim of this study is to examine the effects of stretching exercises in addition to pilates on primary dysmenorrhea symptoms and pain in women with primary dysmenorrhea. 20 women with PD were divided into two groups of 10 each: the intervention group and the control group. The intervention group performed online stretching exercises 3 days a week for 8 weeks. Evaluations were performed twice, before and after the intervention, pain was evaluated with the Visual Analog Scale, menstrual symptoms were evaluated with the Menstruation Symptom Scale, and quality of life was evaluated with the World Health Organization Quality of Life Scale-Short Form. As a result of the evaluations made before and after the treatment, statistically significant differences were observed in the pain levels and menstrual symptom scores of the participants in the intervention group compared to the control group (p0.05). As a result, telerehabilitation programs including stretching exercises are a usable treatment method to reduce the severity of menstrual pain and menstrual symptoms in primary dysmenorrhea.