Intrapartum fetal skalp kan örneklemesinde Ph ölçümü ile laktat değerlerinin karşılaştırılması
Comparison of lactate with Ph analysis at intrapartum fetal scalp blood sampling
  1. Tez No: 88355
  2. Yazar: IŞIK ÖZANDAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY KADAYIFÇI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET; INTRAPARTUM FETAL SKALP KAN ÖRNEKLEMESİNDE pH ÖLÇÜMÜ İLE LAKTAT DEĞERLERİNİN KARSILASTHOLMASI Elektronik fetal monitorizasyon, uterus içindeki fetusun sağlığının değerlendirilmesinde en yaygın kullanılan metodlardan birisidir. Ancak, bu yöntemin kliniklerde yaygın olarak kullanılmaya başlandığı ilk günlerde, beklendiği gibi tam doğru bilgi vermediği ortaya çıkmıştır. Bu gerçek klinisyenleri elektronik fetal monitorizasyonda kaydedilen bulguların desteklenmesi için ilave yöntemler aramaya zorlamıştır. Fetal skalp kan pH ölçümleri bu amaçla en sık kullanılan yöntemdir. Ancak bu yöntemde belli sınırlar içinde yararlı olabilir ve gerektiğinde teknik nedenlerden dolayı kolayca uygulanamaz. PH ölçümlerine alternatif yöntem olarak fetal skalp laktat seviyelerinin ölçümü önerilmiştir. Biz, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları Ve Doğum Anabilim Dalı Obstetrik Bölümünde, 58 gebe kadında elektronik fetal monitorizasyon, fetal skalp pH, skalp laktat, kord pH ve Apgar skorlarını karşılaştırarak,laktat değerlerinin pH'ya alternatif olarak kullanılabilirliğini göstermek istedik. Çalışmamızın sonucunda, laktat değerlerinin pH'ya alternatif olabileceği kanısına vardık. Laktat ölçümü, strip metodla daha kolay yapılabildiğinden, daha az kana gereksinim olduğundan bu yöntem pH ölçümüne göre, daha kolay uygulanır görünmektedir. Anahtar kelimeler : Elektronik fetal monitorizasyon, fetal skalp kan örneklemesi, fetal skalp kan pH, fetal skalp kan laktatı. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT: COMPARISION OF LACTATE WITH PH ANALYSIS AT INTRAPARTUM FETAL SCALP BLOOD SAMPLING Electronic fetal monitoring is one of the most widely used method to assess the well- being of the intrauterin fetus. But this method has been proven not as precise as it is hoped in early days, when came into extensive use in clinics. This true, forced the clinicians to findings printed by EFM. Fetal scalp blood pH measurements has been one of the most used method for this purpose. But it also has some limitations and can not be done easyly, when it is needed because of the technical reasons. Fetal scalp blood lactate levels has been proposed as an alternative method to pH measurement. We have evaluated fifty-eight pregnant women, compared the results of EFM, fetal scalp pH, fetal scalp blood lactate values, fetal cord arter pH and Apgar scores in order to assess the usefulness of lactate values as an alternative to pH measurements at the Obstetrics and Gynaecology Department of the Medical Faculty of the Çukurova University (AD ANA/TURKEY ) As a result of our work we have concluded that scalp blood lactate values can be used as an alternative method to pH measurements. Since lactate measurement can be done easyly with strip method and needs less blood makes this method superior to pH measurements. Keywords : Electronic fetal monitoring, fetal scalp blood sampling, fetal scalp blood pH, fetal scalp blood lactate. 1 t, ~>rv s,WSBE23