Beşinci sınıf öğrencilerinin ekran okuma öz yeterlik algıları ile okuduğunu anlama becerileri arasındaki ilişki
The Correlation Between 5Th Graders Screen-Reading Self-Capability Perception and Reading Comprehension Skills
  1. Tez No: 883555
  2. Yazar: SEVDA ERGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİM NİLAY IŞIKSALAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Teknolojik gelişmelerin sınır tanımadığı son yıllarda eğitimde ekrandan okuma sıklıkla kullanılmaktadır. Bilgi teknolojilerinin hızla gelişmesi eğitimi basılı materyallerin kullanımından ekran kullanımına doğru yönlendirmiştir. İnternetin de yaygın kullanımıyla birlikte insanlar artık tek tıkla birçok okuma materyaline aynı anda ulaşabilmektedir. Akademik, bilimsel ve daha birçok alandaki metinlere ulaşmadaki kolaylık insanları ekran okumaya sevk etmiştir. Basılı materyallerden ziyade tablet, telefon, bilgisayar ekranından okuma yapılması insanların okuduğunu anlama becerileri yönünde de gelişim gösterip göstermedikleri sorusunu da gündeme getirmektedir. Bu çalışmada beşinci sınıf öğrencilerinin ekran okuma öz yeterlik algıları ile okuduğunu anlama becerileri arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Araştırma nicel bir çalışma olduğu için ilişkisel tarama modeli temele alınmıştır. Araştırmaya 2022-2023 eğitim döneminde Kayseri ili Kocasinan ilçesinde bulunan 320 beşinci sınıf öğrencisi katılmıştır. Beşinci sınıf öğrencilerinin ekran okumaya yönelik öz yeterlik algılarının ölçülebilmesi için 2018 yılında Hacer Ulu tarafından geliştirilen“Ekran Okuma Öz Yeterlik Algı Ölçeği”kullanılmıştır. Ekrandan okuduğunu anlama düzeylerinin ölçülebilmesi için de MEB'e ait beşinci sınıf ders kitabından farklı türde metinler ekrandan okutularak anlama kazanımlarına yönelik başarı testleri uygulanmıştır. Elde edilen verilerin analizi ve değerlendirilmesi SPSS 25.0 paket programı ile yapılmıştır. Sonuçların istatistiksel analizi ve değerlendirmesi için t testi, korelasyon analizi, Crombach Alfa güvenirlik testi, ki-kare uygunluk, kolmogorov-smirnov ve shapiro-wilk analizi kullanılmıştır. Ekran okuma öz yeterlik algısı ortalamaları öğrencilerin cinsiyet değişkenine göre anlamlı farklılığa ilişkin bağımsız örneklemler t testi analiz sonuçlarına göre incelendiğinde ekran okuma öz yeterlik algı puanları ölçüm verileri cinsiyet değişkenine göre anlamlı bir farklılık göstermemektedir. Bununla birlikte ekran okuma öz yeterlik algı düzeylerinin her iki cinsiyette de yüksek olduğu görülmektedir. Ekrandan okuduğunu anlama düzeyleri incelendiğinde okuma anlama başarı testi puanlarının yüksek olduğu görülmüştür. Ekrandan okuduğunu anlama düzeylerinin kız öğrenciler lehine bir artış gösterdiği de test sonuçlarında gözlemlenmiştir. Ekran okuma öz yeterlik algısı ile ekrandan okuduğunu anlama becerileri arasında anlamlı bir ilişkiye ait korelasyon analizi incelendiğinde pozitif, yüksek ve anlamlı bir ilişkinin olduğu görülmektedir. Elde edilen bulgular literatürdeki diğer çalışmalarla mukayese edilerek bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In recent years, with technological advancements knowing no bounds, screen reading is frequently utilized in education. The rapid development of information technologies has shifted education from usıng simple materials towards screen usage. With the widespread use of the internet, people can now access multiple reading materials with just a click. The ease of accessing academic, scientific and various other texts has prompted people to engage in screen reading. The question arises whether reading from screens, rather than printed materials, contributes to the development of individuals' reading comprehension skills. This study aims to determine the relationship between fifth-grade students' self-efficacy perceptions in screen reading and their reading comprehension abilities. A quantitative approach was adopted, utilizing a correlational survey model. The study included 320 fifth-grade students' from Kocasinan district in Kayseri province during the 2022-2023 academic year. To measure fifth-grade students' self-efficacy perceptions in screen reading, the“Screen Reading Self-Efficacy Perception Scale”developed by Hacer Ulu in 2018, was used. To assess comprehension levels of screen reading, different types of texts from fifth-grade curriculum provided by the Ministry of National Education( MEB) were read on screens, followed by comprehension achievement tests. Data analysis was conducted using SPSS 25.0 package program. Statistical analysis and evaluation of the results included t-tests, correlation analysis, Cronbach's alpha reliability test, chi-square goodness ıf fit test, Kolmogorov-Smirnov and Shapiro-Wilk tests. Independent samples t-test analysis of self-efficacy perceptions in screen reading according to gender variables revealed no significant difference in screen reading self-efficacy perception scores based on gender. However, high levels of self-efficacy perceptions in screen reading were observed in both genders. Examination of comprehension levels of screen reading indicated high scores in comprehension achievement tests. Test results also revealed an increase in comprehension levels favoring female students. Correlation analysis showed a positive, high and significant relationship between screen reading self-efficacy perception and comprehension abilities. Findings were compared with other studies in the literatüre and some recommendations were made.