Örgütsel sessizlik ve örgütsel ikiyüzlülüğün örgütsel bağlılığa etkisi: Tekstil sektörü üzerine bir araştırma
The effect of organizational silence and organization hypocrisy on organizational commitment: A study on the textile industry
  1. Tez No: 883556
  2. Yazar: ELA ERİPEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UYUM ELİTOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Günümüz yoğun rekabet ve küreselleşme çağında, örgütlerin gelişim ve değişime uyum sağlaması hayati öneme sahiptir; bu bağlamda, çalışanların yüksek performans göstermesi ve örgüte olan bağlılıklarının arttırılması kritik bir unsur olarak öne çıkmaktadır. Çalışanlardan beklenilen performansın yakalanması, çalışanların örgüte olan bağlılıkları ile sağlanabilmektedir. Bununla birlikte, örgütlerde sıkça karşılaşılan sorunlardan olan örgütsel sessizlik ve örgütsel ikiyüzlülük gibi kavramlar örgütsel bağlılıkla ilişkili kavramlardır. Bu kavramlar arasındaki ilişkinin ortaya konulması akademik yazına katkıda bulunacaktır. Ayrıca örgütsel bağlılığa olumsuz etki eden örgütsel ikiyüzlülük ve örgütsel sessizlik durumlarının azaltılması için geliştirilen çözümlerin örgütlerde uygulanması açısından faydalı olarak görülmektedir. Bu çalışmada örgütsel sessizlik, örgütsel ikiyüzlülük ve örgütsel bağlılık konuları detaylı şekilde anlatılmaya çalışılmıştır. Araştırmanın temel amacı, Batman il merkezinde bulunan tekstil sektöründe çalışanların örgütsel sessizlik ve örgütsel ikiyüzlülük algılarının örgütsel bağlılık davranışları ile arasındaki ilişkiyi ortaya çıkarmaktır. İlişkisel tarama modelinde tasarlanan bu araştırmanın evrenini 2021-2022 yılında Batman il merkezinde bulunan tekstil işletmesi çalışanları oluşturmaktadır. Olasılığa dayalı olmayan örnekleme yöntemlerinden yargısal örnekleme yöntemi (araştırmanın amacına hizmet edecek kişilerin seçilmesi) ile ve çeşitli istatistiki değerler öncülüğünde 400 katılımcı örneklem sayısı olarak belirlenmiştir. Ankete dönüş yapan 400 kişinin 400' ünün anketi geçerli olarak değerlendirilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu, Örgütsel Sessizlik Ölçeği, Örgütsel İkiyüzlülük Ölçeği ve Örgütsel Bağlılık Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen verilerle kurgulanan modeli test etmek üzere güvenilirlik, geçerlilik, doğrulayıcı faktör analizi, korelasyon analizi ve regresyon analizi yapılmıştır. Araştırma sonucunda ise örgütsel sessizlik ve örgütsel ikiyüzlülüğün örgütsel bağlılık ile arasında anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In today's age of intense competition and globalization, it is vital for organizations to adapt to development and change; In this context, high performance of employees and increasing their commitment to the organization stand out as a critical element. Achieving the performance expected from employees can be achieved through employees' commitment to the organization. However, concepts such as organizational silence and organizational hypocrisy, which are frequently encountered problems in organizations, are concepts related to organizational commitment. Revealing the relationship between these concepts will contribute to academic literature. In addition, it is seen as useful in terms of implementing the solutions developed to reduce organizational hypocrisy and organizational silence, which negatively affect organizational commitment, in organizations. In this study, organizational silence, organizational hypocrisy and organizational commitment issues have been tried to be explained in detail. The main purpose of the research is to reveal the relationship between the organizational silence and organizational hypocrisy perceptions of employees in the textile industry in Batman city center and their organizational commitment behaviors. The population of this research, designed in the relational scanning model, consists of textile business employees in Batman city center in 2021-2022. 400 participants were determined as the sample number by using the judgmental sampling method (selecting people who will serve the purpose of the research), one of the non-probability sampling methods, and based on various statistical values. The surveys of 400 of the 400 people who returned the survey were considered valid. Personal Information Form, Organizational Silence Scale, Organizational Hypocrisy Scale and Organizational Commitment Scale were used as data collection tools in the research. Reliability, validity, confirmatory factor analysis, correlation analysis and regression analysis were performed to test the model constructed with the data obtained from the research. As a result of the research, it was determined that there was a significant relationship between organizational silence and organizational hypocrisy and organizational commitment.