İlaç mümessillerinde bilişsel esneklik, duygu düzenleme ve etkili iletişim becerileri arasındaki ilişki
The relationship between cognitive flexibility, emotion regulation and effective communication skills in pharmaceutical representatives
- Tez No: 883563
- Danışmanlar: PROF. DR. BANU YAZGAN İNANÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Toros Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmanın amacı ilaç mümessillerinde bilişsel esneklik, duygu düzenleme ve etkili iletişim becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bu araştırmada nicel yöntemlerden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Çalışmanın evreni Adana ilinde ikamet etmekte olan ve ilaç mümessilliği mesleği yapmakta olan bireyler oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemi ise uygun örnekleme yöntemi ile seçilen 18 yaş ve üzeri 220 katılımcıdan oluşturulmuştur. Araştırmada veri toplama araçları olarak Sosyo-Demografik Bilgi Formu, Bilişsel Esneklik Ölçeği, Kişilerarası Duygu Düzenleme Ölçeği ve Etkili İletişim Becerileri Ölçekleri kullanılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre, bilişsel esneklik, öz yeterlilik ve kişilerarası duygu düzenleme yetileri arasında pozitif yönde anlamlı korelasyonlar saptanmıştır. Elde edilen veriler, bilişsel esnekliğin yükselmesiyle birlikte, kişilerarası duygu düzenleme kapasitesinin de artış gösterdiğini işaret etmektedir. İletişim becerileri ile bilişsel esneklik düzeyleri arasındaki ilişki incelendiğinde, bu iki değişken arasında da anlamlı bir bağlantı olduğu tespit edilmiştir. Bilişsel esneklik seviyesinin yükselmesi, iletişim becerilerinde de iyileşme ile ilişkilendirilmiştir. Ayrıca, kişilerarası duygu düzenleme ve iletişim becerileri arasında da pozitif ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur; bu da duygu düzenleme yeteneklerinin gelişiminin, iletişim becerilerinin gelişimiyle paralel olduğunu göstermektedir. Bilişsel esneklik ve duygu düzenleme yeteneklerinin iletişim becerileriyle ilişkili olduğu gözlemlendiğinden uygulamacılar danışanların iletişim becerilerini geliştirmeye yönelik çalışmalar yapabilirler. Bu, danışanların sosyal etkileşimlerinde daha başarılı olmalarını sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine cognitive flexibility, emotion regulation and effective communication skills of pharmaceutical representatives by various variables. In this study, relational survey model was used among quantitative methods. The population of the study consisted of individuals residing in Adana province and working as pharmaceutical representatives. The sample of the study consisted of 220 participants aged 18 and over selected by purposive sampling method. Socio-Demographic Information Form, Cognitive Flexibility Scale, Interpersonal Emotion Regulation Scale and Effective Communication Skills Scales were used as data collection tools. According to the results of the study, significant positive correlations were found between cognitive flexibility, self-efficacy and interpersonal emotion regulation skills. The data obtained indicate that as cognitive flexibility increases, interpersonal emotion regulation capacity also increases. When the relationship between communication skills and cognitive flexibility levels was analyzed, it was found that there was a significant relationship between these two variables. An increase in cognitive flexibility level was associated with an improvement in communication skills. In addition, a positive and significant relationship was found between interpersonal emotion regulation and communication skills, indicating that the development of emotion regulation skills is parallel to the development of communication skills. Since cognitive flexibility and emotion regulation abilities were observed to be related to communication skills, practitioners can work on improving clients' communication skills. This may enable clients to be more successful in their social interactions.