Romantik ilişkilere olan bağımlılıklar ve romantik ilişkilerde ortaya çıkan çatışmaları çözme arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between addictions to romantic relationships and resolving conflicts that arise in romantic relationships
  1. Tez No: 883564
  2. Yazar: ŞENAY IŞITIR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE MERVE KALINLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Toros Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırmanın amacı romantik ilişki bağımlılığı ve çatışma çözme stilleriyle ilişkisinin incelenmesidir. Ayrıca yapılan çalışmada, cinsiyet, ilişki durumu, çalışma durumu, ilişki süresi, eğitim düzeyi ve gelir düzeyine göre farklılık gösterip göstermediği de incelenmiştir. Araştırmanın çalışma grubu 303 kişiden oluşmaktadır. Katılımcıların 198'i kadın, 105'i erkeklerden oluşmaktadır. Katılımcıların yaş ortalaması 37,37'dir ve 20-65 yaş aralığındadır. Katılımcıların kişisel verilerini belirlemek için Demografik Bilgi Formu, romantik ilişki bağımlılığını ölçmek için Romantik İlişkilerde Bağımlılık Ölçeği (RİBÖ) ve çatışma çözme stillerini belirlemek için Çatışma Çözme Stilleri Envanteri (ÇSE) kullanılmıştır. Verilerin analizi için SPSS 27 paket programından yararlanılmıştır. Verilerin analizinde bağımsız örneklemler t-testi, ANOVA, basit korelasyon, kısmi korelasyon ve hiyerarşik regresyon yöntemleri kullanılmıştır. Araştırmada erkeklerin kadınlardan daha fazla romantik ilişkilerinde bağımlılık gösterdikleri saptanmıştır. Korelasyon sonucuna göre pasif çatışma çözme stilinin romantik ilişki bağımlılığıyla orta düzeyde pozitif yönde ilişkili olduğu, yıkıcı çatışma çözme stiliyle romantik ilişki bağımlılığının düşük düzeyde pozitif yönde ilişkili olduğu ve romantik ilişki bağımlılığı ile aktif çatışma çözme stilinin ilişkili olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine romantic relationship addiction and its relationship with conflict resolution styles. In addition, the study also examined whether there were differences according to gender, relationship status, employment status, relationship duration, education level and income level. The study group of the research consists of 303 participants. 198 of the participants were women and 105 were men. The average age of the participants is 37,37 and they are between the ages of 20-65. Demographic Information Form was used to determine the personal data of the participants, Addiction in Romantic Relationships Scale (ARRS) was used to measure romantic relationship addiction, and Conflict Styles Inventory (CSI) was used to determine conflict resolution styles. SPSS 27 package program was used to analyze the data. Independent samples t-test, ANOVA, simple correlation, partial correlation and hierarchical regression methods were used to analyze the data. The study found that men are more dependent than women in their romantic relationships. According to the correlation results, it was determined that passive conflict resolution style was positively correlated with romantic relationship addiction at a moderate level, destructive conflict resolution style and romantic relationship addiction were positively correlated at a low level, and between romantic relationship addiction and active conflict resolution style were not correlated.