Diyalektik benlik ölçeğinin Türkçeye uyarlanması ve diyalektik benlik ile çeşitli değişkenlerin ilişkisi
Adaptation of dialectical self scale to Turkish and the relationship between dialectical self and various variables
  1. Tez No: 883570
  2. Yazar: EZGİ BÜŞRA AKGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜNSAL YETİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Toros Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırma iki çalışmadan oluşmaktadır. Çalışma 1'de Diyalektik Benlik Ölçeği 'nin Türkçeye uyarlanması ile geçerlik ve güvenirliğinin test edilmesi amaçlanmıştır. Çalışma 2'nin amacı ise diyalektik benlik ile değişim beklentisi arasındaki ilişkinin Türkiyeli katılımcılar için incelenmesidir. Araştırma Türkiye'de her bölgeden göç alması ve demografik verileri sebebiyle Türkiye'yi temsil ettiği kabul edilen Mersin ilinde ikamet eden 504 birey ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın verileri 'Demografik Bilgi Formu', 'Diyalektik Benlik Ölçeği (DBÖ)', 'Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği (RBSÖ)' ve değişim beklentisi için kullanılan değerlendirme araçları ile toplanmıştır. Diyalektik Benlik Ölçeği'nin yapısal geçerliğini incelemek amacıyla yapılan doğrulayıcı faktör analizi sonucunda 11 maddeden oluşan tek boyutlu bir ölçek elde edilmiştir (Uyum değerleri: RMSEA=.030, NFI=.945, CFI=.982, IFI=.982 ve GFI=.981). Elde edilen ölçeğin ölçüt bağımlı geçerliğini incelemek için ise Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği kullanılmış ve literatür ile uyumlu olarak benlik saygısı ile diyalektik benlik arasında negatif yönlü anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir (r=-,320; p=,000). Ölçeğin güvenirliği ise Cronbach Alfa (α) ve McDonald Omega (ω) katsayıları yöntemleri ile incelenerek yeterli düzeyde olduğu anlaşılmıştır (ω: .82 / α: .78). Çalışma 2 kapsamında, diyalektik benlik puanın hayat boyu mutluluk eğilimini gösteren grafik türü tercihine göre anlamlı bir fark gösterip göstermediği ve değişim bekleme oranı ile diyalektik benlik puanı arasındaki ilişki incelenmiştir. Analizler sonucunda diyalektik benlik puanının tercih edilen grafik türleri (doğrusal, doğrusal olmayan, parabolik olup doğrusal olmayan) arasında anlamlı bir farklılık göstermediği ve diyalektik benlik puanı ile değişiklik bekleme oranları arasında anlamlı bir ilişki bulunmadığı belirlenmiştir. Elde edilen bulgular aynı değerlendirme araçlarının kullanıldığı geçmiş çalışmanın bulguları ile de karşılaştırılmıştır. Araştırma kapsamında çeşitli değişkenlere ilişkin analizlere de yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research consists of two studies. In Study 1, it was aimed to adapt the Dialectical Self Scale into Turkish and test its validity and reliability. The aim of Study 2 is to examine the relationship between dialectical self and change expectancy for Turkish participants. The research was conducted with 504 individuals residing in Mersin, which is considered to be representative of Turkey due to its demographic data and migration from every region in Turkey. The data of the study were collected with 'Demographic Information Form', 'Dialectical Self Scale (DSS)', 'Rosenberg Self-Esteem Scale (RSES)' and the assessment tools used for change expectancy. As a result of the confirmatory factor analysis conducted to examine the construct validity of the Dialectical Self Scale, a unidimensional scale consisting of 11 items was obtained (Fit indices: RMSEA=.030, NFI=.945, CFI=.982, IFI=.982 and GFI=.981). In order to examine the criterion-dependent validity of the scale, Rosenberg Self-Esteem Scale was used and a significant negative relationship was found between self-esteem and dialectical self in accordance with the literature (r=-,320; p=,000). The reliability of the scale was analysed with Cronbach's Alpha (α) and McDonald's Omega (ω) coefficients and found to be at a sufficient level (ω: .82; α: .78). Within the scope of Study 2, whether the dialectical self-score showed a significant difference according to the preference of the graph type showing the lifelong happiness tendency and the relationship between the change expectancy rate and the dialectical self-score were examined. As a result of the analyses, it was determined that the dialectical self-score did not show a significant difference between the preferred graph types (linear, non-linear, parabolic and non-linear) and there was no significant relationship between the dialectical self-score and change expectancy rates. The findings were compared with the findings of study in which the same assessment tools were used. Analyses on various variables were also included in the research.