İlkokul 4. sınıf öğrencilerinin ve öğretmenlerinin çocuklarla felsefe eğitimi etkinliklerine ve kök değerlere yönelik deneyimlerinin incelenmesi
Review of primary school 4th grade students and teachers' experiences on philosophy for children activities and root values
- Tez No: 883576
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYLİN YAZICIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmanın temel amacı ilkokulda Sosyal Bilgiler dersi kapsamında“Çocuklarla Felsefe Eğitimi”yoluyla değerlerin“kök değerlerin”incelenmesi, öğretmen ve öğrenci görüşleri çerçevesinde ele alınmasıdır. Karaman ili Merkez ilçesindeki bir devlet okulunda gerçekleşen bu araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması kullanılmıştır. Durum çalışmaları arasından bu çalışma bütüncül tek durum çalışmasına göre desenlenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu 25 adet ilkokul 4. Sınıf öğrencisi ve onların sınıf öğretmeni oluşturmaktadır. Çalışmada veriler Yarı-Yapılandırılmış Görüşme Formu, Yapılandırılmamış Gözlem ve Yarı-Yapılandırılmış Günlük Formu ile toplanmıştır. Araştırmacı bu çalışmada katılımcı olmayan gözlemci rolünde olup süreç boyunca sınıf ortamını bozacak hiçbir şeye müdahale etmemiştir. Veri toplama süreci 1 hafta pilot uygulama ve 6 hafta asıl uygulama olmak üzere toplamda 7 hafta sürmüştür. Araştırmanın verileri içerik analizi kullanılarak çözümlenmiştir. Çocuklarla Felsefe Eğitimi etkinlikleri çerçevesinde gerçekleştirilen uygulamalar sonucunda öğretmen görüşü, öğrenci günlükleri ve gözlem notları göz önünde bulundurulduğunda; öğrencilerin etkinliklere severek ve isteyerek katıldıkları, süreç içinde aktif oldukları gözlenmiştir. Sınıf öğretmeni Çocuklarla Felsefe Eğitimi etkinliklerinin doğru kurgulandığı takdirde çocukların kavramların derinlerine inmelerinde ve kavramlar çerçevesinde tartışmalarında çocuklara fayda sağlayacağını belirtmiştir. Çocukların yapılan etkinlikler kapsamında tartışma, düşünme, soru sorma, fikirlerini söyleme gibi temalarda fikirlerine rastlanmıştır. Bunun yanı sıra kök değerlere de Çocuklarla Felsefe Eğitimi Etkinlikleri sırasında değinilerek çocuklara bu değerlerin kazandırılabildiği sonucuna varılmıştır. Bu araştırma Sosyal Bilgiler dersi ile sınırlı kalmış olup ilkokulda 4. sınıf öğrencileri ile gerçekleştirilmiştir. Bu alanda yapılacak yeni çalışmalarda farklı sınıf düzeylerinde öğrencilerle ve Hayat Bilgisi, Türkçe, İnsan Hakları Yurttaşlık ve Demokrasi gibi derslerin de öğretim programları incelenerek benzer çalışmaların gerçekleştirilebileceği önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The primary aim of this study is to explore and address the“root values”through“Philosophy for Children”education within the Social Studies curriculum at the elementary school level, based on the perspectives of both teachers and students. This research, conducted at a state school in the central district of Karaman province, employed a case study method among qualitative research methodologies. Among case studies, this study was designed as an holistic single-case design. The study group comprised 25 fourth-grade elementary school students and their classroom teacher. Data were collected using Semi-Structured Interview Forms, Unstructured Observations, and Semi-Structured Diary Forms. The researcher served as a non-participant observer, ensuring no interference that could disrupt the classroom environment. The data collection process lasted a total of 7 weeks, including 1 week for a pilot application and 6 weeks for the main application. The data were analyzed using content analysis. Based on teacher feedback, student diaries, and observation notes regarding the Philosophy for Children activities, it was observed that students participated in the activities with enthusiasm and interest, and were active throughout the process. The classroom teacher indicated that, when well-structured, Philosophy for Children activities could benefit children in delving deeply into concepts and engaging in discussions around those concepts. Themes such as discussion, thinking, questioning, and expressing opinions were found in students' responses during the activities. Additionally, it was concluded that root values were addressed during the Philosophy for Children activities and that these values could be instilled in children through such activities. This research was limited to the Social Studies course and was conducted with 4th-grade students in primary school. It is suggested that in future studies in this area, similar research could be carried out with students at different grade levels and by examining the curricula of other subjects such as Life Science, Turkish, Human Rights Citizenship and Democracy.