Kitlesel fonlamanın kullanıldığı gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler üzerine bir araştırma: Türkiye analizi
A research on developed and developing countries where crowdfunding is used: Türkiye analysis
  1. Tez No: 883583
  2. Yazar: SEHER OLĞAÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİR KAAN CENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Yeni kurulacak olan küçük ölçekli işletmelere ve girişim fikirlerine geleneksel yöntemler olan bankalar, risk sermayedarları, aile dışında alternatif olarak ortaya çıkan ve girişimcilerin fon talep ederek iş fikirlerini hayata geçirme fırsatının elde edildiği bir yöntem olan kitlesel fonlama sosyal bir finansman yöntemidir. Kitle fonlaması Amerika ve Avrupa'da son yıllarda popüler bir sistem olarak bilinse de Türkiye'de henüz yeni bir kavramdır ve gelişme aşamasındadır. Bu çalışmada, sosyal bir finansman kaynağı olan kitlesel fonlama incelenerek kitlesel fonlama kavramı, tarihçesi, süreci ve kitlesel fonlamaya ilişkin bilgiler açıklanacaktır. Dört ana kitlesel fonlama türü olan, bağış temelli, ödül temelli, borçlanma temelli ve hisse senedi temelli kitlesel fonlamalar kitlesel fonlamaya ilişkin bilgiler literatür ışığında ele alınacaktır. Çalışmanın asıl amacı; kitlesel fonlamanın kullanıldığı gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler ele alınarak bu yöntemin nasıl uygulandığı incelenecektir. Çalışma da kitlesel fonlamayı kullanan gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler açısından bakılması sonrası fonlama sisteminin Türkiye de ki durumu da analiz edileceği için literatüre katkı Fon Talebisağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Crowdfunding is a social financing method that emerges as an alternative to newly established small-scale businesses and entrepreneurial ideas, such as banks, venture capitalists, family and entrepreneurs have the opportunity to realize their bussiness ideas by requesting funds. Although crowdfunding has been known as a popular system in America and Europa in recent years, it is still a new concept in Turkey and is under development. In this study, crowfunding which is a social financing source, will be examined and information on the concept of crowdfunding, its history, process and crowdfunding will be explained. Information on crowdfunding, which are four main types of crowdfunding, donation-based, reward-based, borrowing-based and stock-based crowdfunding, will be discussed in the light of the literature. The main purpose of the study; Developed and developing countries where crowdfunding is used will be discussed and how this method is applied will be examined. The study also contributes to the literature by examining its relationship with financial openness in temrs of developed countries using crowdfunding.