Siber flört istismarı ve negatif duygu durumu arasındaki ilişkide duygu düzenleme güçlüğünün aracı rolü
The mediating role of emotion dysregulation (difficulties in emotion regulation) in the relationship between cyber dating abuse and negative affect
- Tez No: 981513
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HACER BELEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, siber flört istismarı ile negatif duygu durumu arasındaki ilişkide duygu düzenleme güçlüğünün aracılık rolü incelenmiştir. Araştırma kapsamında 526 katılımcıdan toplanan veriler, Siber Flört İstismarı Ölçeği, Pozitif ve Negatif Duygu Ölçeği ve Duygu Düzenleme Ölçeği-Kısa Formu kullanılarak elde edilmiş ve SPSS 25.0 programı ile analiz edilmiştir. Negatif duygu durumu ile maruz kalınan ve uygulanan siber flört istismarı arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Siber flört istismarı arttıkça bireylerin negatif duygu durumları da yükselmektedir. Aynı zamanda, duygu düzenleme güçlüğü ile negatif duygu durumu arasında da pozitif yönlü anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Aracılık analizi sonuçlarına göre, duygu düzenleme güçlüğü, siber flört istismarının negatif duygu durumu üzerindeki etkisinde kısmi bir aracılık rolü üstlenmektedir. Bu bulgu, siber flört istismarına maruz kalmanın ve bunu uygulamanın bireylerin duygularını düzenlemede zorlanmasına ve negatif duygulanım düzeylerinin artmasına yol açtığını ortaya koymaktadır. Bu çalışmanın sonuçları, siber flört istismarı ile psikolojik iyi oluş arasındaki ilişkiyi anlamak açısından önemli olup, özellikle duygu düzenleme becerilerini geliştirmeye yönelik müdahalelerin bu alanda faydalı olabileceğini göstermektedir
Özet (Çeviri)
In this study, the mediating role of emotion regulation difficulties in the relationship between cyber dating abuse and negative affect was examined. Data were collected from 526 participants using the Cyber Dating Abuse Scale, the Positive and Negative Affect Schedule (PANAS), and the Difficulties in Emotion Regulation Scale–Short Form (DERS-SF), and analyzed with SPSS 25.0. The findings revealed a significant and positive relationship between negative affect and both victimization and perpetration of cyber dating abuse. As levels of cyber dating abuse increased, individuals' negative affect also increased Additionally, a significant positive relationship was found between emotion regulation difficulties and negative affect. According to the mediation analysis results, emotion regulation difficulties partially mediated the effect of cyber dating abuse on negative affect. This suggests that experiencing or perpetrating cyber dating abuse may impair individuals' ability to regulate emotions, thereby increasing their levels of negative affect. Overall, the findings highlight the importance of understanding the connection between cyber dating abuse and psychological well-being, suggesting that interventions aimed at improving emotion regulation skills may be beneficial in mitigating the negative emotional consequences associated with cyber dating abuse.