Yetişkin bağlanma stilleri ve duygu düzenleme güçlüğü arasındaki ilişkide belirsizliğe tahammülsüzlüğün aracı rolü
The mediating role of intolerance of uncertainity in the relationship between adult attachment styles and emotion dysregulation
  1. Tez No: 931916
  2. Yazar: BEYZA ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırma yetişkin bağlanma stilleri ile duygu düzenleme güçlüğü arasında belirsizliğe tahammülsüzlüğün alt boyutlarının aracılık rolü gösterip göstermediğini bulmak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya Türkiye'de yaşayan 18 yaş üstü en az bir kez ilişki deneyimi olan 262 kadın ile 118 erkek olmak üzere toplam 380 kişi katılmıştır. Bu araştırma için demografik bilgi formu, Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri, Belirsizliğe Tahammülsüzlük (BTÖ-12) ve Duygu Düzenleme Güçlüğü ölçeği kullanılmıştır. Analizler yapısal eşitlik modeli (YEM) kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucuna göre ise kaygılı bağlanma ve duygu düzenleme güçlüğü arasında engelleyici kaygı ve ileriye yönelik kaygı kısmi aracılık etkisi göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to find out whether the sub-dimensions of intolerance of uncertainty have a mediating role between the attachment of the package and difficulty in emotion regulation. A total of 380 people, 262 women and 118 men, who were over the age of 18 and had at least one relationship experience in Turkey, participated in the research. For this research, demographic information formula, Experiences in Close Relationships Inventory, Intolerance of Uncertainty (BTÖ-12) and Difficulty in Emotion Regulation were used. Analyzes were carried out using the flexible freedom model (SEM). The continuation of the research showed a mediating effect between inhibitory anxiety and compassion-focused anxiety between anxious connection and emotion regulation power.