Beyin tümörlü hastalarda el fonksiyonu ile kortikal değişiklik bağlantısının incelenmesi
Examination of the relationship between hand function and cortical changes in patients with brain tumors
- Tez No: 883636
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLAY ARAS BAYRAM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Nöroloji, Onkoloji, Physiotherapy and Rehabilitation, Neurology, Oncology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Çalışmanın amacı motor korteks ve komşuluğunda beyin tümörü olan kişilerin ve sağlıklı bireylerin, Fonksiyonel Manyetik Rezonans Görüntüleme (F-MRG) sonucunda elde edilen motor korteks aktivasyonları (MKA) ile, el fonksiyonu test sonuçlarını karşılaştırmak, bu iki değerlendirme sonucu arasındaki ilşkiyi incelemektir. Çalışmamıza 30 kişi dahil edildip, benign tümör grubu (BTG) (n=10), malign tümör grubu (MTG) (n=10) ve kontrol grubu (KG) (n=10) olmak üzere 3 gruba ayrıldı. Katılımcılara F-MRG işlemi uygulanıp, fonksiyonel haritalar ve motor kortekste aktive olan küme voksel sayıları elde edildi. El fonksiyonunu aktif olarak ölçmek için, Jebsen Taylor El Fonksiyon Testi (JTEFT) ve Minesota El Beceri Testi (MEBT) uygulandı. Ek olarak, MD Anderson Beyin Tümörü Semptom Envanteri (MDA-BTSE), Fugl Mayer Üst Ekstremite Motor Değerlendirme Ölçeği (FMD-ÜE), Barthel İndeksi (Bİ), Fonksiyonel Bağımsızlık Ölçeği (FBÖ), Michigan El Sonuç Anketi (MHQ), Kol, Omuz, El Sorunları Anketi (DASH), Beck Depresyon Envanteri (BDE), Tampa Kinezyofobi Ölçeği (TKÖ) kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the motor cortex activations (MCA) obtained from Functional Magnetic Resonance Imaging (fMRI) results with hand function test outcomes between individuals with brain tumors adjacent to the motor cortex and healthy controls, and to investigate the relationship between these two evaluation methods. A total of 30 participants were included in the study, comprising 20 patients (10 benign tumor group (BTG), 10 malignant tumor group (MTG)) and 10 healthy controls (KG). Participants underwent fMRI to obtain functional maps and cluster number of voxels of motor cortex activation. Hand function was actively measured using the Jebsen Taylor Hand Function Test (JTHFT) and the The Minnesota Manual Dexterity Test (MMDT). Additionally, assessments included the MD Anderson Symptom Inventory for Brain Tumor (MDASI-BT), Fugl-Meyer Upper Extremity Motor Assessment (FMD-UE), Barthel Index (BI), The Functional Independence Measure (FIM), Michigan Hand Outcome Questionnaire (MHQ), Disabilities of the Arm, Shoulder, and Hand Questionnaire (DASH), Beck Depression Inventory (BDI), and Tampa Scale of Kinesiophobia (TSK). Statistical analysis revealed significant differences between BTG, MTG, and KG in terms of MDASI-BT, FMD-UE, BI, MHQ, and MMDT results (p < 0.016). Significant differences were also observed between BTG, MTG, and KG in terms of DASH, BDI, FIM, JTHFT, and MCA measurements (p < 0.016). Furthermore, negative correlation was found only between MCA and JTEFT results in BTG (r = -0.669, p < 0.05). Based on these results, it was concluded that there are differences in hand function and MCA between BTG, MTG, and KG, and specifically, no correlation was found between MCA and hand function outcomes in MTG. Further research is needed to explore the correlation between hand function test results and MCA.