Determination of Na lignosulfonate efficiency and performace as a natural coagulant in textile wastewater treatment
Tekstil atık suyu arıtmasında doğal bir pıhtılaştırıcı olarak Na lignosülfonat verimliliğinin ve performansının belirlenmesi
- Tez No: 883638
- Danışmanlar: PROF. DR. SAKİNE UGURLU KARAAĞAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Endüstriyel işletmeler, büyük miktarlarda kirletici içeren atık su üretir ve bu atıksuların çevreye salınmadan önce arıtılması gerekir. Bu çalışmanın amacı, çevresel açıdan dost ve uygun maliyetli bir madde olan sodyum lignosülfonat (SLS) kullanılarak tekstil atık sularında bulunan kirlilik parametrelerinden kimyasal oksijen ihtiyacı (KOİ), toplam askıda katı madde (TAKM), renk ve amonyum azotu (NH3-N)'nun ve ağır metallerin uzaklaştırılması ve giderim verimliliğinin arttırılmasıdır. Çalışmada SLS'nin farklı dozları kullanarak en fazla giderim sağlayan optimum doz belirlenmiştir. Bu optimum doz kullanılarak farklı pH (3,5,7,9,11) koşullarında oda sıcaklığında (25°C) denemeler yürütülmüş en fazla giderim sağlayan optimum pH belirlenmiştir. Benzer şekilde optimum doz sabit tutularak farklı devirlerde ve farklı sürelerde denemeler yapılarak en fazla giderimi sağlayan optimum devir sayısı ve süre belirlenmiştir. Tekstil atık suyundan en fazla giderim 0,0625 g /L sodyum lignosulfanat dozunda, 7 pH'da ve 15 dakika boyunca 200 rpm'lik bir dönüş hızında, ardından 30 dakika boyunca 90 rpm'de ve optimal konsantrasyonda (0.0625 mg / L) elde edilmiştir. Ağır metallerin ve diğer kirleticilerin optimum dozda giderim etkinliği alüminyum (Al) %93, bor (B) %96,6, sodyum (Na) %87,6, bakır (Cu) %68, çinko (Zn) %60,5, (demir Fe) %85,9 ve fosfor (P) %90,6'dır. Ek olarak, KOİ, AKM, renk ve NH3-N gibi diğer kirleticilerin giderim etkinliği sırasıyla %91,5, %94,3, %91,8 ve %95,6'dır. SLS'nin, flokülasyon ve dispersiyon yetenekleri nedeniyle tekstil atık su arıtımı için uygun bir seçenek olduğu kanıtlanmıştır. Sodyum lignosülfonat, çevresel, ekonomik ve sosyal açıdan önemli faydalar sağlaması beklenen önemli bir yenilenebilir doğal kaynaktır.
Özet (Çeviri)
Industrial enterprises produce wastewater that contains large amounts of pollutants, and this wastewater must be treated before it is released into the environment. The aim of this study is to remove pollution parameters such as chemical oxygen demand (COD), total suspended solids (TSS), color and ammonium nitrogen (NH3-N) and heavy metals from textile wastewater by using sodium lignosulfonate (SLS), which is an environmentally friendly and cost-effective substance, and to increase the removal efficiency. In this study, the optimum dose of SLS that provides the most relief by using different doses was determined. Using this optimum dose, trials were carried out at room temperature (25°C) under different pH (3,5,7,9,11) conditions, and the optimum pH that provides the most removal was determined. Similarly, by keeping the optimum dose constant, trials were carried out at different speeds and at different durations, and the optimum number of cycles and duration that provides the most removal was determined. Maximum removal from textile wastewater was achieved at a dose of 0.0625 g/L sodium lignosulfanate, at a pH of 7 and at a rotational speed of 200 rpm for 15 minutes, followed by 90 rpm for 30 minutes and at optimal concentration (0.0625 mg/L). The optimum dose removal efficiency of heavy metals is aluminum (Al) 93%, copper (Cu) 68%, zinc (Zn) 60.5%, (iron Fe) 85.9% and other pollutants boron (B) 96.6%, sodium (Na) 87.6%, phosphorus (P) 90.6%. In addition, the removal efficiency of other contaminants such as COD, TSS, color, and NH3-N was 91.5%, 94.3%, 91.8%, and 95.6%, respectively. SLS has proven to be a viable option for textile wastewater treatment due to its flocculation and dispersion capabilities. Sodium lignosulfonate is an important renewable natural resource that is expected to provide significant environmental, economic, and social benefits.